Hedefe varan TOKİ hız kesti

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), projelendirilen konutların sayısı 250 binin üzerine çıkınca, işleri biraz yavaşlatma kararı aldı.

ANKARA - Toplu Konut İdaresi (TOKİ), projelendirilen konutların sayısı 250 binin üzerine çıkınca, işleri biraz yavaşlatma kararı aldı. Kasım itibarıyla TOKİ'nin, inşaatını bitirdiği veya yapımını sürdürdüğü konut sayısı, 149 bin 144'e ulaştı. Gelecek yılın ocak ayının ilk yarısına kadar 20 projede 37 bin 783 konutun ihale tarihleri belirlendi. Bugüne kadar ayrıca, 109 projede 65 bin 230 konutun proje değerlendirmesi yapılıyor.
TOKİ'nin inşaatını yaptığı, yürüttüğü veya projelendirdiği konut sayısı 252 bin 157'ye ulaşmış oldu. Bu yıl sonuna kadar 150 bin konutun yapımına başlanması ve 56 bin konutun tamamlanmasını planlayan TOKİ, proje itibarıyla 2007 yılı için hedeflenen 250 bin rakamının üzerine çıkılması nedeniyle temkinli davranmaya başladı. Konut üretiminde, gecekondu dönüşüm projeleri ve örgütlü taleplere öncelik verilecek. Satış olanaklarını artırmak amacıyla konut projesi uygulanacak yerlerde aranan nüfus şartı 20 binden 40 bine çıkarıldı. TOKİ, gecekondu dönüşüm projeleri hariç örgütlü talep gelmemesi halinde nüfusu 40 binin altında yerlerde konut üretmeyecek. TOKİ satmakta zorlandığı veya satma ihtimali az konutları Emniyet Genel Müdürlüğü'ne lojman olarak verme konusunda da bir anlaşma yaptı.