'Hedefi tutturacağız'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, son üç yıldır petrol fiyatlarındaki olağanüstü artışa karşın ekonomide hedeflerin tutturulduğunu, bu yıl da sapma beklemediklerini söyledi.

DAVOS - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, son üç yıldır petrol fiyatlarındaki olağanüstü artışa karşın ekonomide hedeflerin tutturulduğunu, bu yıl da sapma beklemediklerini söyledi. Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak için geldiği Davos'ta soruları yanıtlayan Babacan, dün açıklanan ve yükselme eğilimine giren işsizliği mevsimsel nedenlere bağladı.
Türkiye'de kış aylarında tarım sektörünün olmaması ve inşaatın durması nedeniyle işsizliğin arttığını, yaz aylarında ise azaldığına dikkati çeken Babacan, "Kıştan yaza geçerken nasıl 'işsizlik düştü' diye anlatmıyorsak, kış aylarında da işsizliğin yükselmesini doğal karşılamamız gerekir" dedi. Babacan, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin mart ayında dolacak olması ile kur politikalarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olup olmadığına ilişkin soruya ise, "Merkez Bankası'nın akşamdan sabaha farklı bir uygulamaya girmesini kimsenin beklememesi lazım" yanıtını verdi. Babacan öncelikle, Merkez Bankası Başkanı ile ilgili, bir 'görev değişikliği olup olmayacağı, olacaksa kimin olacağı' konusunda hiçbir açıklama yapmadıklarını vurguladı.
'Herkese eşit adalet'
Babacan bu arada, cari açığın birkaç yıl daha yüksek devam edeceğini, petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye'nin ticaret dengesini bir miktar etkileyeceğini söyledi. Hyundai'nin Türkiye'ye yatırımdan vazgeçerek Çek Cumhuriyeti'ne yatırım yapmaya karar verdiğinin hatırlatılması üzerine Babacan, kuralları şeffaf şekilde açıkladıklarını ve bu kuralların herkese açık, adil uygulandığını kaydetti.