'Hedefimiz orta menzilli sivil uçak yapmak'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, hükümetin sivil havacılığa büyük önem verdiğini ve muhtemelen İtalya ve Rusya işbirliği ile orta menzilli sivil uçak üretimine başlanacağını söyledi.

KOCAELİ - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, hükümetin sivil havacılığa büyük önem verdiğini ve muhtemelen İtalya ve Rusya işbirliği ile orta menzilli sivil uçak üretimine başlanacağını söyledi.
Türkiye'nin şimdilik orta menzilli sivil uçak yapmayı hedeflediğini belirten Bakan Vecdi Gönül, "Sivil uçakların yolcu sayısı yıllık 30 milyon. 2015 yılı hedefi 55 milyondu. Geçen sene ulaşılan yolcu sayısı 56 milyondur. Bunda sivil havacılığın özel şirketlere taşınmasının büyük payı var" dedi. Gönül şöyle devam etti; "Bizde hedef, uçulamayan noktalara uçabilmek ve her an bir uçak bulabilmek. Örneğin Türkiye'de, Adana-Diyarbakır, Adana-Erzurum arasında uçak yok. Bunun için 40-60 arası bir uçağa ihtiyaç var."
Bakan Gönül, Türk Ordusu'yla ilgili olarak da NATO içinde ABD'den, Avrupa içinde Rusya'dan sonra en güçlü 2'nci ordudur" açıklamasını yaptı.