Hediyelere 12 yıl hapis

Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan ile asliye ticaret mahkemelerinde görevli altı bilirkişinin de aralarında bulunduğu on sanığın 'rüşvet vermek ve almak' suçlarından yargılanmalarına başlandı.

İSTANBUL - Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan ile asliye ticaret mahkemelerinde görevli altı bilirkişinin de aralarında bulunduğu on sanığın 'rüşvet vermek ve almak' suçlarından yargılanmalarına başlandı. Duruşmadaki anlatımlara göre, Uzanlar ticaret mahkemelerine ve bilirkişilere 'rüşvet' dağıtmış. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Uzan'ın katılmadığı duruşmada söz alan sanıklar suçlamaları kabul etmedi.
Uzan'ın avukatı Erol Şahin ise müvekkilinin işlerinin yoğunluğu nedeniyle duruşmaya gelemediğini, bir dahaki celse hazır edileceğini söyledi.
Mahkeme başkanı, duruşmada tanık olarak dinlenen Star TV'de bir dönem avukat olarak görev yapan Alaaddin Şafi'ye 3 Mart 2004'te Adalet Bakanlığı Başmüfettişliği'ne verdiği ifadesini okudu. Buna göre Şafi, 22 Aralık 2000 tarihli Filiz Altınok'a gönderdiği e-postada, 'her yılbaşında ticaret mahkemelerine çikolata, viski gibi şeyleri içeren hediye paketleri dağıtıldığını, bu hediyelerin kendisinin ilgilendiği mahkemeye neden gönderilmediğini' sordu. Cevapta, 'basında yer alan haberler nedeniyle' dendi. Sanık Metin Öner'e gönderilen bir e-postada ise 'İstediğimiz bilirkişiler atandı' ifadesi kullanıldı. Mahkeme, duruşmaya gelmeyen aralarında Cem Uzan'ın da bulunduğu dört kişinin polis marifetiyle getirilmesine karar verdi.