'Helal' sertifikası için firmalar sıraya girdi

'Helal' sertifikası için firmalar sıraya girdi
'Helal' sertifikası için firmalar sıraya girdi

Müslüman ülkeler, market ya da mağazalarına, sadece yüzde 100 helal ürünleri kabul ediyor.

Helal sertifikalı ürün pazarından pay almak isteyen 20 Türk firması harekete geçti. Bunlardan ikisine sertifika verilirken diğerleri halen araştırılıyor

İSTANBUL - Büyüklüğü 2 trilyon dolara ulaşan helal sertifikalı ürün pazarından pay almak isteyen Türk firmaları, çalışmalarını hızlandırdı. Uluslararası helal gıda sertifikalama kurumu olan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kamil Büyüközer, “20’nin üzerinde firma sertifika almak için müracat etti. Onları inceliyoruz, ikisine sertifika verdik” dedi.
Helal gıda sertifikası almak isteyenlerin başında daha çok un, makarna, maya firmalarının geldiğini belirten Büyüközer, “Bize başvuran firmalar arasında iki tavuk, bir nar suyu, bir de sakız firması yer alıyor” dedi.
Büyüközer, sertifikasyon konusunda şu anda gıda mühendisi, veteriner, biyolog ve kimyagerlerden oluşan 10 gönüllü kadroyla çalıştıklarını belirtti. Büyüközer, İslam dini mezheplerine göre kesin haram ihtiva eden maddelerin olduğu ürünlere sertifika vermediklerini belirterek, “Bir de eti helal olan hayvanların İslam’i usulde kesilmesini ön planda tutuyoruz. Tavukların elde kesilmesini dikkate alıyoruz. Kola cinsi ürünlerde ‘formülü gizlidir’ diye gelinirse onlar da sertifika alamaz” şeklinde konuştu. 

Sertifikada mezhep görüşü de olacak
Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıdada mezhepler arasında dahi farklı görüşler bulunduğunu ifade ederek, mezheplerin inançlarını dikkate alan bir sistem geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Mezhepler arasındaki farklı görüşleri ürün sertifikalarında belirteceklerini ifade eden Büyüközer, “Yani bir mezhebe göre helal olarak sertifikalanmış bir ürün diğer bir mezhebe göre mahsurlu gözüküyorsa, bunu üründe belirteceğiz. Ürün sertifikasının altında mezheplerin kutucukları olacak ve orada o ürün hangi mezhebe göre mahsurlu ise o mezhep işaretlenecek” ifadelerini kullandı. (aa)