Helal ürünlere ayrı market

Helal ürünlere ayrı market
Helal ürünlere ayrı market
Helal Ürünler Fuarı'nda, dönerden poğaçaya, sucuktan ıslak mendile ve şampuana kadar pek çok "helal" ürün görücüye çıktı

EKONOMİ SERVİSİ - Dünya genelinde 2.1 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip helal pazarından aldığı payı artırmayı hedefleyen Türk firmaları, CNR Expo İstanbul ’da düzenlenen Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nda biraraya geldi.
Bu yıl 150’nin üzerinde firmanın katılımıyla düzenlenen ve açılışı bugün yapılan fuarda, dönerden poğaçaya, sucuktan ıslak mendile ve şampuana kadar pek çok “helal” ürün görücüye çıktı. Fuar kapsamında kurulan Helal Market’te ise ziyaretçilere helal ürünlerin doğrudan satışı yapıldı.
Dünyadaki pazar potansiyeli 850 milyar dolar olan “helal ürün sektörü”, ilaç, kozmetik, tekstil, temizlik gibi sektörlerle birlikte düşünüldüğünde günümüzde 2.1 trilyon dolarlık bir potansiyele ulaştı. Her yıl büyüyen dev pazardan pay almak isteyen firmalar, yurtdışından gelen alıcılar, market ve süpermarketler, toptancılar, distribütörler, perakendeciler, tedarikçiler, üreticiler, ithalatçılar ve ihracatçılar, CNR EXPO çatısı altında bir araya geldi.
Türkiye ’nin, dünya helal gıda ticaretindeki payını artırmayı hedefleyen Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı, CNR Holding kuruluşlarından Sine Fuarcılık organizasyonuyla, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES), World Halal Council (WHC) ve KOSGEB desteğinde yapılıyor.

Helal ürün marketleri kuruluyor
Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nda bu yıl helal gıda ve içecek, helal kozmetik, helal medikal ürünler, helal temizlik, hijyen malzemeleri, İslami moda ve tekstil, tesettür giyim ve hac malzemeleri gibi pek çok sektörden farklı ürün grupları sergileniyor.
Fuarın en çok ilgi çeken standı, fuar kapsamında kurulan “helal market” oldu. Türkiye’nin dört bir yanından helal sertifikalı ürünlerin satışa sunulduğu market, yerli yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı.
Helal ürünlerin de artık organik ürünler gibi marketlerde satışa sunulmaya başlandığını belirten Eyüp Helal Dünya Marketler Yetkilisi Hüseyin Tolga Gülüm, “Türk halkı artık helal ürün tüketmek istiyor. Bu talebe cevap vermek için market sayımızı artıracağız” dedi. 

Helal poğaça börek mağazaları açıyor
İstanbul’da açtığı 7 mağazada helal poğaça, börek, baklava ve unlu mamuller satışı yapan Acıkınca Yemek’in Genel Müdürü Musa Namlı da fuara katılan isimler arasındaydı. Yapılan araştırmalarda Türk halkının yüzde 2’sinin helal ürün tüketmeyi tercih ettiğini belirten Namlı, “Biz de bu ihtiyaca cevap vermek için mağazalar açıyoruz. Şuanda Güngören, Esenler ve Bayrampaşa’da şubelerimiz var. Önümüzdeki yıllarda yeni şubelerle büyümeyi planlıyoruz” diye konuştu.
İstanbul Gebze’de kurulan yüzde 100 yerli marka helal kozmetik üreticisi Mihri İstanbul da fuarda birbirinden renkli ürünlerini sergiledi.

Çok sayıda alım grubu katılıyor
BAE, Malezya, Endonezya, Filipinler, Singapur, ABD, Suudi Arabistan, Almanya, Hollanda, Fransa, Cezayir, Fas, Kanada, Japonya’dan gelen çok sayıda profesyonelin ziyaret etttiği Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nın alım grubu ülkelerini Irak, İran, Endonezya, Malezya, Pakistan, Suriye, Hindistan, Bangladeş, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Finlandiya, Kanada, Filipinler, Brezilya, Belçika, İngiltere ve Fransa oluşturuyor.
Alfa, Euromarche, City Center, Al-Othaims, Al Dhahry Group'un da aralarında bulunduğu önemli firmaların satınalma yetkilileri fuarı ziyaret ediyor. Ayrıca fuarda bir ilk yaşanacak. Katılımcı firmalar, doğru alıcılarla randevulu bir sistemde (B2B) bir araya getirilecek.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110368511036854

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sığ olmak - kemal.özg.

  Aynı kutsala farklı inanan onca zenginliğe Tek'liği dayatmak kadar sığ ve tehlikeli bir anlayış yok.Bunun sonu nereye varır farkındamısınız.Yahu insanlar artık marketleri ayırmaktan geçtim,mahallelerini bile ayırır.Kendinize gelin ve bu tür haberler ile mücadele edin.

  Din pazarına hoş geldiniz. - ertanöngür

  Emperyalizm herşeyi meta haline getirip pazarlarken tabi ki kitleleri etkileyen din, bunun dışında kalabilir mi?

  Saçmalama Müjgan - Sinan Devrim

  İnanç ve kimlik üzerinden siyaset yapmanın ağır bedellerini henüz ödemedi bu ülke.Lakin böyle giderse mezarlıkları bile ayırmaya başlarız artık.Öleni nasıl bilirdiniz-İslam.Gerçekten İslam mı,Alevi,sünni,şafi,maliki,Şia hangisi.Üstüne nereli,Kürt,laz,çerkez vs.

  Helalliğini kim tespit ediyor? - tsu the basa

  Din içinde sayısız fraksiyon barındırırken helal olup olmadığına kim karar veriyor? Helal eşarp mesela? kimine göre helal kimine göre değil? Buna kim karar verecek?