Helikopter yarışı kızıştı

TSK'nın gereksiniminin karşılanması için 1996'da açılan taarruz helikopteri ihalesine (ATAK) katılan firmalar arasındaki rekabet iyice kızıştı.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - TSK'nın gereksiniminin karşılanması için 1996'da açılan taarruz helikopteri ihalesine (ATAK) katılan firmalar arasındaki rekabet iyice kızıştı. Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin 27 Haziran'daki toplantısı öncesinde Ankara'yı ablukaya alan firmalar, karar vericilerden randevu kopartmak için çalışıyor.
Fransa, Almanya, İspanya, Güney Afrika, İtalya ve Rusya büyükelçilikleri de kararın kendi ülkelerinin firmaları lehine olması için ayrıca gayret gösteriyorlar. Almanya, İspanya ve Fransa büyükelçileri Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'le dün bir araya gelirken, Almanya Büyükelçisi Eckhart Cuntz Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile bir araya geldi.
Dört firma yarışıyor
İlki iptal edilen ikincisi ise 2004 yılında açılan 91 helikopterlik ihalede yarışan dört helikopter firması şöyle: "İtalyan Agusta firması
A-129 Mangusta, Fransız-Alman-İspanyol ortaklığı olan Eurocopter Tiger, Rus Rosoboronexport firması MI-28 Havoc, Güney Afrikalı Denel firması SH-2 Rooivalk."
İtalyan şirketi, üretim bandını Türkiye'ye taşımayı öneriyor. Buna karşın Mangusta'nın şu ana kadar sadece İtalyan ordusunda kullanılması dezavantaj olarak görülüyor. İtalyan Büyükelçisi Carlo Marsili, geçen hafta içinde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret ederek lobi çalışması yaptı. Almanya Büyükelçisi Cuntz da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök tarafından kabul edildiğinde konuyu gündeme getirdi.
Mektup trafiği yoğunlaşıyor
İhaleye güçlü bir teklifle gelen ancak fiyatının diğer helikopterlere oranla 1.5 kat daha pahalı olmasıyla dikkat çeken Eurocopter'in teklifinde Tiger helikopteri kapsamında Ortaklık Anlaşması'nın yapılması da yer alıyor. Daha önce A400M cargo uçaklarının üretiminde OCCAR tipi anlaşma yapan Türkiye'ye aynı koşullarda ortaklık sunan Eurocopter, teklifini Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'a gönderdiği mektupla iletti. Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Olivier Lambert de ihaleye katılan Güney Afrika helikopterinin temel ekipmanının Eurocopter menşeli olduğunu ve desteğin sürmesi konusunda güvence vermeyeceklerini vurguladı.