Helikopterde sayı 90'a çıktı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mevcut lojistik yapısına önemli güç sağlayacak TÜRK-ATAK taktik-taarruz savaş helikopterlerinde Tedarik Programı tekrar belirlendi.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mevcut lojistik yapısına önemli güç sağlayacak TÜRK-ATAK taktik-taarruz savaş helikopterlerinde Tedarik Programı tekrar belirlendi. Önce 50+50, sonra 45 adet olarak planlanan, daha sonra askıya alınan programda şimdi ise 30'u kesin, 29'u ilave, 31'i opsiyonel olmak üzere 90 helikopter alınması öngörüldü. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) haziran ayında fiyat tekliflerini alacak.
Üretimde yerli katkının artırılmasını öngören SSM, yeni program çerçevesinde teklife çağrı dosyası gönderdiği firmalardan 10 Haziran 2005 tarihinde tekliflerini alacak. ATAK'ta ikinci tur ihaleye dünyanın önde gelen helikopter üreticisi firmaların katılım hazırlığı yaptığı öğrenildi. Çoğunluğu ilk açılan ihaleye de katılan ATAK ihalesinde Fransız Eurcopter, ABD'li Bell Textron Apache ve Kobra, Rus Kamov, İtalyan Agusta firmalarının önereceği helikopter tipleri yarışacak.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üretimde ana yüklenici olacak. Diğer savunma sanayi amaçlı üretim yapan kuruluşların görev alacağı üretim sürecinde yerli katkı ihale sonrası belirlenecek.