'Hellim' adını isteyen Kıbrıs'a soracak

'Hellim' adını isteyen Kıbrıs'a soracak
'Hellim' adını isteyen Kıbrıs'a soracak

Kıbrıs, Avrupa Birliği nde de hellim için Rumlara karşı patent mücadelesi veriyor.

LEFKOŞA - Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habib Asan, Türkiye ’de hellim adıyla peynir üretmek isteyen üreticilere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC ) ile işbirliği önerdiklerini söyledi.
Hellim peynirinin, Türkiye’de de tescil edildiğini gösteren belge, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Asan tarafından, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ve Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk’a törenle verildi. Törende konuşan KKTC Başbakanı İrsen Küçük, hellimin iki toplumun malı olduğunu söyledi. Rumların, hâlâ Kıbrıs Türk kadının köylerde yaptığı hellimi almaya geldiğini, bunun da Türk kadınının yaptığı köy helliminin daha lezzetli olduğunu gösterdiğini ifade eden Küçük, “Hellimin Türkiye’de tanıtımı için 1976’dan beri çalışıyoruz”dedi.
KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar ise Rumların, hellim konusunda haklarını gasp ettiğini ve AB ’de hellim mücadelesinin sürdüğünü söyledi. Tatar, Hellim konusunun, Kıbrıs Türklerinin ekonomik mücadelesinin göstergesi olduğunu vurguladı. (aa)


  ETİKETLER:

  Avrupa Birliği

  ,

  KKTC

  ,

  Türkiye