Hem indirim hem zam var

Telekom hazırlıkta

Türk Telekom, sabit ücreti Avrupa düzeyine yaklaştıracak; şehir içi aramalar da zamlanacak. Telekom yöneticisi Doany, "Şehirlerarası ve milletlerarası görüşmede yüzde 55'e varan indirimler olacak" dedi.
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Türk Telekom (TT) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, 2007 yılında hem telefon hem de ADSL hizmetlerinin tarifelerinde değişiklikler yapacaklarını belirterek, şehiriçi aramalarda artışlar yapacaklarını, şehirlerarası ve milletlerarası aramalarda ise indirime gideceklerini açıkladı.
Doany, bazı gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, Türk Telekom'un 2006 yılı performansı ve 2007 öngörüleri hakkında bilgi verdi. Doany, müşterilerin toplam telefon ödemeleri içindeki sabit ücret payının Avrupa seviyesine yaklaştırmak için artışlar yapılacağını, bunun yanında kullanıcılara ücretsiz kontör verileceğini de söyledi.
Doany, sabit hatlardaki fiyat artışlarından sonra dahi Türkiye'deki fiyatların Avrupa ülkelerinin altında olduğunu belirterek, "Türkiye'deki sabit ücret son derece düşük. Erişim maliyetinin çok altındayız. Biz erişim maliyetinin yüzde 50'sini bile karşılayamıyoruz. Bunu düzeltmemiz lazım, sabit ücret en azından maliyeti karşılamalı" diye konuştu.
Bakır tel maliyeti önemli
Paul Doany, sabit telefon ve ADSL abonelerine verilen hizmette evlere işyerlerine çekilen bakır tel hatları maliyetlerinin kendileri için önemli olduğunu, buna bakım giderleri de eklendiğinde ciddi bir yükün altına girdiklerini söyledi. Paul Doany, temel amaçlarının bakır tel maliyetlerini karşılamak olduğunu, bunu gerçekleştirdikleri takdirde tarifelerde çok ciddi indirimlere gidebileceklerini ifade etti.
Genel Müdür Doany, şöyle devam etti: "Türk Telekom olarak hem sesli aramalarda hem de ADSL'de yeni tarifeler uygulayacağız. Tarifelerle Türkiye'nin konuşma trafiğini Batı Avrupa seviyesine çekmeyi, ev ve iş telefonlarını Türkiye'nin toplam iletişim pazarı içinde daha güçlü bir alternatif haline getirmeyi ve müşterilerin giderek büyüyen iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için daha geniş ve farklı çözümler sunmayı hedefliyoruz."
2007 yılında Türk Telekom'un ev ve iş telefonlarında 50 milyon telefon kullanıcısının hayatını yakından etkileyecek değişikliklere imza atacağını duyuran Doany, özetle şunları söyledi:
11 Ocak'ta ilan edilecek: Yeni tarifelerde yasal düzenlemeler devam ediyor. Bunun için yeni tarifeler 11 Ocak 2007'de duyurulacak. Şehiriçi aramalarda 2004 yılından bu yana ilk kez artış yapılacak, artışlar enflasyon seviyesini geçmeyecek.
Şehirlerarası ve milletlerarası aramalarda yüzde 55'i aşan indirimler yapılacak. Sabit hat-GSM aramalarında Temmuz 2006'da yüzde 39'a varan indirim yapılmıştı, yeni indirimle bu oran yüzde 50'yi aşacak. Müşterilerin toplam telefon ödemelerinin içindeki sabit ücret payını Avrupa seviyesine yaklaştırmak için artışlar yapılacak, bunun yanında kullanıcılara ücretsiz kontör verilecek. Türk Telekom'un yeni tarifeleri Telekomünikasyon Kurumu'nun onayına tabi olmak üzere 1 Mart 2007'den itibaren yürürlüğe girmiş olacak.
ADSL hız artırımı ve fiyatıyla ilgili büyük bir duyuru yapacağız: Türkiye'deki ADSL kullanıcısının yüzde 15'i sınırsız, yüzde 85'i sınırlı erişim. Yeni yılda ADSL'de hız artırımı ve fiyatlandırmalarıyla ilgili büyük bir duyuru yapacağız. 2007 yılı tam anlamıyla ADSL yılı olacak.
Telekom VOIP sistemiyle rekabet edecek: İnternetten ucuza konuşma sağlayan firmalar ile rekabetten memnunuz. VOIP sistemini kullanarak ucuz telefon görüşmesi sağlayan firmaların ADSL müşterisi arttı. Biz aramızda rekabet olmasından memnunuz. Zaten internetten konuşma yapmaları için ADSL'e ihtiyaçları var. ADSL penetrasyonu artacak. Bir taraftan müşteri kaybedip, diğer taraftan kazanacağız. Bir şekilde bu durum dengelenecek.
Telekom'un kârı uluslararası muhasebeye geçince düşecek: Türk Telekom'un vergi rekortmeni olmaya devam etmesini istiyoruz. Ancak yine de müşterinin ödediği verginin indirilmesi gerekir. Biz tabii ki vergi rekortmeni olmaya devam etmek isteriz. Ama bu müşteriden alınan vergi. Biz müşteriden alınan verginin düşürülmesinden yanayız. Tabii ki büyüyerek kârlılığımızı artırıp, vergi rekortmenliğini isteriz. Ama önce vergiler düşürülsün. Türk Telekom'un yüksek kârı Türk muhasebe standartlarından kaynaklanıyor. Halka arz için uluslararası muhasebe standartlarına geçince yüksek görünen kâr düşecek ve bu gerçekleştiğinde de kimsenin buna şaşırmaması gerekiyor.
Oger, TT'yi almaktan mutlu: Türk Telekom'u alırken 6.5 milyar dolar ödemeyi kabul ettiğimizde bu fiyat, sektörde yaşanacak tüm varsayımlara göre yapıldı. Türk Telekom'u almaktan ötürü çok mutluyuz, memnunuz.
Turkcell iyi isim buldu: Telekom'da yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmem spekülasyonlara sebep oluyor. Görevi sürdüreceğim. Özelleştirmeden önce yönetim kurulu başkanı vardı. Özelleştirmeden sonra bu görevi ben yürütmeye başladım. Bu koltuk hiçbir zaman boş kalmadı. Resmi olarak bu görev arayışımız hiç olmadı.
Ama gazeteler sürekli Telekom için 'şöyle bir başkan gelmeli' diye haber yapıyor. Bizim durumumuz Turkcell'den farklı, Turkcell'in genel müdürü istifa etti ve koltuğu boş kaldı. Yerine birini bulmaları uzun sürdü. Turkcell'in yeni genel müdürü kanımca iyi biri oldu. Hayırlı olsun.
Türk Telekom dışa açılacak: Türk Telekom, Orta Asya, Ortadoğu, Doğu Avrupa'ya açılabilecek. Bununla ilgili incelemeler sürüyor. Sabit hat ve mobil pazarı ile ilgileniyoruz. Oger Telecom olarak Suudi Arabistan'da 3. mobil operatör ihalesine hazırlanıyoruz. Zor bir ihale olacak.
Çünkü lisans bedeli çok yüksek. Türk Telekom'da Suudi Arabistan mobil ihalesini kazanırsak hissedar olabilir. Bu konudaki gelişmeleri 2007'de açıklayacağız. Şunu söyleyebilirim ki Türk Telekom yurtdışında üç tane yatırım projesi, iki tane hizmet kontrat projeleri var. Fransız ve British Telekom ile ortak projelerde de birlikte çalışıyoruz.
12.4 milyar dolarlık pazar: Global telekomünikasyon pazarı 1.2 trilyon doları aştı. Türkiye pazarının ise 12.4 milyar doları buldu. Avrupa'da hat başına yıllık sabit hat geliri 320 avro, Türkiye'de 184 avro. Hat başına düşen uzak mesafe arama trafiği Avrupa'da yılda bin 164 dakika, Türkiye'de ise 420 dakika.
2 bin yeni personel: Türk Telekom içindeki yeniden yapılandırma süreci tamamlandı. Kadro oluşumunu da tamamladık. Telekom kadrosundaki 3 bin 500 kişi devlete dönmekten vazgeçti. 26-27 bin sözleşmeli personelimiz var. Bir de beş yıl içinde devlete geçme hakkı olan personelimiz mevcut. 2007 yılında 2 bin yeni personel alacağız.Borçlulara sulh çağrısı
"1 milyar YTL'yi bulan abone alacakları barışçı çözüm kampanyası başlatacaklarını söyleyen Doany, "Yani borçlu aboneler için 'Tatlıya Bağlayalım' kampanyası yapacağız. Bunun detaylarını yakında paylaşacağız" dedi.
Doany ayrıca, "Yeni ADSL toptan satış tarifelerini hayata geçireceğiz. Türk Telekom'un müşteri odaklı yaklaşımı ve iş modelinde yapılacak değişikliklerle kullanıcılar daha iyi hizmetler ve geniş seçeneklere kavuşacak. 2007 konusunda çok heyecanlıyız. Hem ses açısından hem de ADSL konusunda çok büyük planlarımız var. Ancak detaylarını yasal düzenlemeler devam ettiği için önümüzdeki günlerde duyuracağız" dedi.


Sabit hatlardan 7 bin kişi 100 bin kısa mesaj attı
Türk Telekom Pazarlama Direktörü Erem Demircan'ın verdiği bilgiye göre Türk Telekom'un 1 Aralık 2006'da başlattığı ev ve iş telefonlarından SMS alıp gönderebilme hizmetini 7 bin kişi kullanıma açtırdı. 100 bin adet SMS (kısa mesaj) gönderildi. GSM operatörlerinden ev ve iş telefonlarına ise ilk 24 günde 450 bin mesaj gönderildi. Türkiye'de şu anda 170 bin civarında SMS atma özelliğine sahip DECT telefon bulunuyor. 2006 içinde 1 milyon 200 bin adet ev ve iş telefonu satılırken bu rakamın 2007 yılı içinde 1 milyon 300 bini bulması bekleniyor. 2007 yılının ikinci yarısından itibaren piyasada satılan telefonların yüzde 80'inin SMS uyumlu olması planlanıyor.