Hem ödüllendirdi hem kızdı

Bakan Zafer Çağlayan'ın müteahhitler için düzenlediği ödül törenine TMB Başkanı Emin Sazak'la yaşadığı soğukluğun gölgesi düştü.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasına giren Türk inşaat firmaları için düzenlenen ödül törenine, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Türkiye Müteahhitler Birliği arasındaki gerilimin gölgesi düştü. Soğuk bir atmosferde gerçekleşen ödül töreninde gözler Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak’ı aradı. Ancak davet gönderilmeyen ve dün İstanbul ’a giden Sazak salonda yoktu. Sönük bir ortamda yapılan tören sonrası Çağlayan “Aranızda gerginlik mi var?” sorusuna Sazak’ı hedef alan bir yanıt verdi. Çağlayan’ın “Kişilerle benim işim olmaz. Kişiler yanlış yapabilir, kurumlarını iyi temsil edemiyor olabilir” ifadeleri dikkat çekti.

4 günde hazırlanıldı Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasında yer alan 33 Türk firması için düzenlenen ödül töreni bu yıl farklı bir atmosferde gerçekleştirildi. Bakan Çağlayan’ın Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yönetimine alınmasını istediği isme yer verilmemesi nedeniyle, TMB’ye tavır aldığı haberlerinin gölgesi törene çöktü. Toplantının ev sahibi de bu yıl ilk kez TMB değil Ekonomi Bakanlığı oldu. 4 günde hazırlıkları tamamlanan tören, daha önceki yıllara kıyasla çok daha az bir katılımla gerçekleştirilebildi.

Şirketi ödül aldı ama Hem sektörel dernek başkanı olan, hem de törende ödül alan firmalar arasında bulunan Yüksel İnşaat’ın başkanı ve CEO’su Sazak’ın törene katılmaması üzerine şirket adına plaketi Yüksel İnşaat Yönetim Kurulu üyesi ve bakanlığın bizzat davet ettiği Cihan Kandemir aldı. Salonda TMB adına konuşma yapan Başkanvekili Edip Yenigün hükümetle iyi ilişkilere vurgu yaptı. Çıkışta ise Bakan Zafer Çağlayan gerginlikle ilgili sorulara ilk kez yanıt verdi. Koçoğlu ve Yenigün’ü yanına alan Çağlayan, “Bakın Müteahhitler Birliği burada” dedi, “Ben sektörle ilgilenmeye başladığımda daha yeni başkan doğmamıştı. Kişiler kurumlarını iyi temsil edemiyor olabilirler. Görevlerini iyi yapamıyor olabilirler” diyen Bakan Zafer Çağlayan, “Ama benim için kurumlar önemlidir. Bugün de sektörün toplantısını gerçekleştirdik” diye konuştu.

bigPara.com