'Hep yumurta kapıya gelince hallettik'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Rusya'nın yaş meyve-sebze ithalatını durdurması sorununu bütün diplomatik kanalları kullanarak çözmeye çalıştıklarını söyledi.

KİŞİNEV - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Rusya'nın yaş meyve-sebze ithalatını durdurması sorununu bütün diplomatik kanalları kullanarak çözmeye çalıştıklarını söyledi. Moldova'nın başkenti Kişinev'de bulunan Tüzmen, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tüzmen, Rusya'nın yaş meyve-sebze ithalatını durdurmasının yeni bir durum olmadığını, 5 senedir her yıl Rusya'nın Tarım Bakanlığı'na gıda karantina belgelerinin ve bitki sağlık sertifikalarının tanzimiyle ilgili yazı yazdığını söyledi.
Konuyla ilgili daha önceki durumları şahsi ilişkilerle ve tanıdıkları grupları devreye sokarak hallettiklerini ifade eden Tüzmen, "Hep bu şekilde yumurta kapıya geldikten sonra hareket etmiştik. Rusya 7 ay önce gönderdiği yazıya halen cevap alamadığı için durdurmuş. Bütün diplomatik kanalları, kişisel arkadaşlarımızı da kullanarak çözmeye çalışıyoruz" dedi. Rusya ile 220 milyon dolarlık bir ihracat olduğuna dikkati çeken Tüzmen, bu durumun Finike'den Hatay'a kadar olan bölgede yaş meyve-sebze ihracatçılarının büyük sıkıntılarla karşılaşmasına neden olduğunu söyledi.
Akdeniz sineği nedeniyle bütün yaş meyve-sebze ihracatının durdurulmasının haksızlık olduğunu savunan Tüzmen, nedenin sadece Tarım Bakanlığı'nın yazısının gecikmesinden kaynaklandığını söylemenin yanlış olabileceğini vurgulayarak, yazının sadece önemli koz olduğunu kaydetti.
Irak ile ticarete yönelik soru üzerine de Tüzmen, "Yanı başımızda Lübnan yaratılmaya çalışılıyor. Buna rağmen Irak'a 1.8 milyar dolar olan ihracatımız bu sene 2.5 milyar dolar olacak" dedi.
Akdeniz sineği insana zarar verir mi?
Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın Akdeniz meyve sineğinin domates, patlıcan gibi sebzelerde değil sadece narenciye ürünlerinde olabileceğini söyledi.
Akdeniz meyve sineğinin insan sağlığına herhangi bir etkisi olmadığını anlatan Günaydın, "Bu sinek meyvenin kalitesini ve dayanıklılığını negatif yönde etkiler. İnsan sağlığına direkt olarak bir etkisi olmaz" dedi. Domatesteki sorunun, taşındığı TIR kasalarında yani europalat'lerde olduğunu belirten Günaydın, "Domateslerin götürüldüğü tahta kasaların gazlama metoduyla temizlenerek zararlı böceklerden ayıklanması gerekir. Ancak bu yapılmamış" diye konuştu. Rusya'ya ihraç edilen karanfillerde de çiçeğin dayanıklılığını ve görünüşünü negatif etkileyen 'çiçek tripsi' bulunduğunu belirten Günaydın konuşmasına şöyle devam etti: "Rusya önce hazırladığı raporla bizleri uyarmış. Ancak Türkiye üzerine düşeni yapmadı. Rusya haklı olarak ithal ettiği üründeki eksiklikleri görüp müdahale etti. Bunda ters bir şey yok. Gerekli önlemin alınması gerekirdi. Türkiye'de zirai karantina uygulamaları yetersiz."