Her 10 Avea'lıdan biri 3G'li

Her 10 Avea'lıdan biri 3G'li
Her 10 Avea'lıdan biri 3G'li

Erkan Akdemir, Ar-Ge gücünü kullanarak 4G altyapısı üzerine ürünler geliştiriyoruz dedi.

Toplam abone sayılarının 11.5 milyonu bulduğunu söyleyen Avea CEO'su Akdemir, 'Müşteri tabanımızın yüzde 10'unu 3G aboneleri oluşturuyor' dedi

İSTANBUL - Avea İcra Kurulu Başkanı (CEO) Erkan Akdemir, Avea olarak, 2010 ilk yarı itibarıyla 11.5 milyon aboneye sahip olduklarını, 3G abone sayılarının da müşteri tabanının yüzde 10’unu oluşturduğunu bildirdi. Akdemir 3G’nin birinci yaşını değerlendirdiği açıklamasında, bu süre zarfında 3G teknolojisi temelli yeni çözümlerin, teknolojiden eğitime, sağlıktan ulaşıma kadar birçok farklı alana yeni bir boyut kazandırdığını bildirdi. 3G’nin hayatın her alanına hız ve kolaylık kavramlarını getirdiğini ifade eden Akdemir, “Türkiye’nin tek Ar-Ge sertifikasına sahip operatörü olarak elimizdeki bu büyük Ar-Ge gücünü kullanarak 3G altyapısı hatta 4G altyapısı üzerine ürünler geliştiriyoruz” dedi.
Türkiye’de teknolojiye son derece meraklı, gelişmeleri takip eden ve genç bir nüfusun olduğunu ifade eden Akdemir, bu durumun önümüzdeki dönemde pazardaki 3G abone sayısını hızla artıracağını vurguladı. Erkan Akdemir sözlerine şöyle devam etti:
“Biz Avea olarak, 2010 ilk yarı itibarıyla 11.5 milyon aboneye sahibiz. 3G abone sayımız da müşteri tabanımızın yüzde 10’unu oluşturuyor. Avea olarak toplam mobil internet kullanımımızın yüzde 70’e yakını artık 3G şebekesi üzerinden yapılıyor. Bugün tüm il merkezlerimizde 3G kapsaması sağlamış durumdayız ve kapsama alanımızı da hızla genişletmeye devam ediyoruz. Cihazlara baktığımızda da şu an pazardaki cihazların yüzde 70’inin 2G olduğunu görüyoruz. Ancak son dönemde 3G’li cihazların hızlı bir şekilde pazarda yer almaya başladığını söyleyebiliriz.”

Yatırıma devam
Yatırımlarının sürdüğünü belirten Akdemir sözlerini şöyle tamamladı: “Geçen yıl, yeni şebeke yatırımlarımızı yaparken Ericsson firması ile gerçekleştirdiğimiz LTE denemelerinde kullanıcı başına 150 Mbps hızlara ulaştık. Bugün 81 ilde 3G yatırımımız var ve tüm Türkiye’de kapsama ve servis kalitemizi artırmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Şu an ‘3.9 G’ olarak bilinen, HSPA teknolojisiyle 21 Mbps hızlarda hizmet sunabiliyoruz. İhtiyaca göre bunu 42 veya 84 Mbp’a çıkarmaya hazır şekilde şebekemizi kuruyoruz.  Bu da hızlı data trafiği imkânı sağlıyor.” (Radikal)