Her 10 kişiden biri tatilini 'online' yapıyor

Her 10 kişiden biri tatilini 'online' yapıyor
Her 10 kişiden biri tatilini 'online' yapıyor

Son yıllarda online tatil satın alanların sayısında ciddi artış yaşandığını söyleyen Yöney ?2010?da bu oranın yüzde 20?ye çıkmasını bekliyoruz? dedi. FOTOĞRAF: YAŞAR ANTER / DHA

Gezisitesi.com Genel Müdürü Alkın Yöney, internetten tatil programı satın alanların oranının iç pazarda yüzde 10'lara yükseldiğini söyledi
Haber: MURAT ÖĞÜTÇEN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye’de tatile çıkanların yüzde 10’u otel ve seyahat rezervasyonlarını internet üzerinden yapıyor. Gezisitesi.com Genel Müdür Alkın Yöney, “E-ticaret Türkiye’de yeni bir kavram olmasına karşılık, internetten tatil satın alanların oranı iç pazarda yüzde 10’a yaklaşmış durumda, 2010 yılında bu oranın yüzde 20’ye çıkması bekleniyor” dedi.
Dünyada internet üzerinden tatil satışlarının ciddi hacimlere ulaştığını ifade eden Yöney, ABD’de bu oranın yüzde 50, Avrupadaysa yüzde 30 civarında olduğunu belirtti. Doğan Online çatısı altında faaliyet gösteren Gezisitesi.com’un TÜRSAB’a bağlı A grubu seyahat acentesi olarak her türlü tatil ve seyahat ürünlerini online sunmak üzere kurulduğunu belirten Alkın Yöney, siteyi günde 50 bin kullanıcının ziyaret ettiğini açıkladı. 

24 saat hizmet var
Genel Müdürü Alkın Yöney, “Satış işlemleri Gezisitesi.com’da 7 gün, 24 saat online rezervasyon sistemi ile gerçekleşiyor. Kullanıcılar zaman ve mekandan bağımsız olarak olarak tatil seçeneklerini Gezisitesi.com’dan sağlayabiliyorlar. Tatilini satın alan misafir, dilerse e-posta adresine gönderilen otele giriş belgesi ‘voucher’ ile, dilerse cep telefonuna ulaşan rezervasyon koduyla otele giriş yapıp, satın aldığı tura katılabiliyor” diye konuştu.

‘2010’da kayıplar geri alınır’
Türkiye’de turizm sektörünün 2009 yılı performansına ilişkin  değerlendirmelerde de bulunan Yöney, haziran ayınının ilk üç haftası gözönüne alındığında kriz ortamında tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de daralma olduğunu dile getirdi. Yöney konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Buna karşın tüm negatif etkenlere rağmen Türkiye turizminin bu zorlu günleri ciddi bir yara almadan atlatacağını, 2010 yılında ise bu yıl oluşan kayıplar geri kazanacağını düşünüyorum.”

‘Yüzde 10 daralma olur’
Gezisitesi.com Genel Müdürü Alkın Yöney konuşmasını şöyle tamamladı:
“Global krizin etkileri yaşandı ve bitmek üzere. Erken rezervasyonlarda yurt dışından beklenen rezervasyonlar gelmedi, Türkiye için çok önemli olan Rus pazarında ciddi sıkıntılar yaşandı. Kısaca tüm ülkeler bu krizden etkilendi, dolayısı ile Türkiye’de bu dalgadan etkilendi. Domuz gribini diğer ülkelere göre daha uzun gündemde tuttuk ve çok ciddi önemler aldık. Bu önlemlerin olumlu ve olumsuz yansımaları turizmde olmuştur.
Olumlu yanı yurtdışına gidecek Türk vatandaşlarımız iç pazarda tatillerini geçirmeyi tercih etti. Olumsuz yanı ise yurtdışına tur veya gemi ile gidecek vatandaşlarımızın hastalık olasılığı nedeni ile rezervasyonları iptal etmeleri veya tercih etmemeleri olmuştur. Genel tahminim geçen seneye göre yüzde 10’a yakın bir daralma yaşanacağını öngörüyorum.”