'Her değişim sıkıntılı olur'

SSK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören kanunun 19 Ocak'ta yürürlüğe girmesi sonrasında resmi devir işlemleri için konulan bir aylık süre bugün doldu.

ANKARA - SSK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devrini öngören kanunun 19 Ocak'ta yürürlüğe girmesi sonrasında resmi devir işlemleri için konulan bir aylık süre bugün doldu. Böylece, SSK'ya bağlı 145 hastane, 212 dispanser, 11 ağız diş sağlığı merkezi ile iki özel dal merkezi olmak üzere toplam 370 sağlık tesisi ve bu hastanelerdeki eczaneler de Sağlık Bakanlığı'na geçti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, SSK emeklisi hastaların bugünden itibaren doğrudan karneleriyle, çalışanların işyerlerinden aldıkları sevklerle hastanelere geleceklerini, muayene sonrası verilen reçetelerin serbest eczaneden alınacağını söyledi. Her SSK hastanesinin bir devlet hastanesiyle kardeş hastane yapıldığını ve işlemlerin koordineli yürütüldüğünü kaydeden Akdağ, "Sağlık kuruluşlarını yarın (bugün) itibarıyla devralmış olacağız. İlk haftalarda belki ilk birkaç ay, bazı ufak tefek sıkıntı yaşanabilir. Her dönüşüm biraz sancılı olabilir, sonu itibarıyla güzel oluyor" dedi. Akdağ, devir sonrası SSK'lıların, hastanelerden yine randevu yoluyla yararlanmaya devam edeceğini, randevusuz gelenlere de hizmet verileceğini söyledi.
Akdağ, ileri tetkik gereken hastaların, üniversite hastanelerine gitmesi için doktordan, başka ilden gelenlerin de ilgili birimlerinden sevk alması gerektiğini vurguladı. Akdağ, SSK'da üretilen ilaçların hastanelere alınması konusunda çalışmalar yapıldığını da ifade etti. Bu arada, devirle ilgili bilgi almak isteyenler, Sağlık Bakanlığı'na bağlı 0312 4333122-0312 43577480-0312 4325630' numaralı telefonları arayabilecek.