Her eve internet, her eve bilgisayar

Türk Telekom'un internet hizmetleri sunan bağlı kuruluşu TTNet'in, Microsoft ve Intel işbirliğiyle gerçekleştirdiği, 'Her Eve İnternet, Her Eve Bilgisayar' kampanyası başbakan Erdoğan tarafından başlatıldı.

ANKARA - Türk Telekom'un internet hizmetleri sunan bağlı kuruluşu TTNet'in, Microsoft ve Intel işbirliğiyle gerçekleştirdiği, 'Her Eve İnternet, Her Eve Bilgisayar' kampanyası başbakan Erdoğan tarafından başlatıldı. Kampanyayla yıl sonuna kadar 200 bin yeni bilgisayar satılması hedefleniyor.
Kampanyanın tanıtımında 81 ilden gelen öğrenci temsilcilerine seslenen Başbakan Erdoğan, internetin dürüst ve samimi kullanıldığında küresel barışı sağlayacağını, ancak samimiyetsiz ve dürüst olmayanların elinde olduğu zaman ise küresel teröre hizmet edeceğini söyledi.
Konuşmasında Erdoğan, iktidarları döneminde eğitim ve bilişim alanında kaydedilen gelişmeleri anlattı. İnternetin 'muasır medeniyet seviyesini yakalamada' önemine değinen Erdoğan, internet ve bilgisayarların doğru kullanılmadığı zaman 'zararlı' olacağı uyarısını da yaptı.
'Küresel teröre hizmet eder'
Başbakan Erdoğan, "Dürüst ve samimi insanların elinde faydalı olan bıçak, katilin elinde can alır, doktorun elinde neşter olur hayat kurtarır. İnternet ve bilgisayar da dürüst ve samimi kullanıcıların elinde insanların aydınlık yarınları ve küresel barış için hizmet eder. Samimi olmayan insanların elinde ise küresel terörizme hizmet edecektir" diye konuştu.
Kalkınmanın ölçüsü
"Demokrasinin daha iyi anlaşılması, adalet ve kalkınmanın sağlanması, yatırımlar ve istihdamın artırılması için bilgiyi iyi yönetmek zorundayız" diyen Erdoğan, başarı için bilginin, insanın ve paranın yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, "Bunlar başarılabildiği anda neticeye varırız, bunları başaramadığımız anda olduğumuz yerde patinaj yaparız. Geri gideriz" dedi. Erdoğan, Cumhuriyet'in ilk yıllarına değinerek, "Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında kalkınmanın ölçüsü vagondu. Cumhuriyet'in banisi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle yurdu demir ağlarla örmek o dönemin en büyük idealiydi. Şimdi bilgisayar ağlarıyla örmek bunun ölçüsü" diye konuştu. Başbakan Erdoğan daha sonra 81 ili temsilen gelen öğrencilere mesajını e-postayla gönderdi.
Paul Doany Türkçe konuştu
Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany de Türkçe olarak yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geleceğine yön verecek bir projenin hayata geçirildiğini, hükümetin vizyonu doğrultusunda geliştirilen projenin geleceğe yatırım olduğunu söyledi. Yıl sonuna kadar 3 milyon, 2007 yılı sonunda ise 5 milyon ADSL abonesine ulaşmayı hedeflediklerini, ayrıca geniş bant erişim imkânlarını artırırken fiyatlarında indirimlere devam edeceklerini söyleyen Doany şunları söyledi: "Bu kampanya Türkiye'de bilgisayar kullanımını artıracak. Her aileye bir bilgisayar ve hızlı internet sahibi olma şansı sağlanıyor." Kampanyanın tanıtım törenine Erdoğan'ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk Telekom'un yüzde 55 oranındaki hissesini satın alan Lübnanlı Oger Telekom'un sahibi Muhammed Hariri, Microsoft, Intel, Vestel ve Casper firmalarının üst düzey temsilcileri katıldı.Kampanyada son gün 31 Aralık 2006
Kampanyadan faydalanmak isteyenlerin Türk Telekom'un ofislerine, bayilerine veya çözüm ortaklarına başvurmaları gerekiyor. 1 Ekim-31 Aralık 2006 tarihleri arasında sürecek kampanyanın özellikleri şöyle:
 • Her gelir grubuna yönelik olarak tasarlanan bilgisayar ve internet kampanyasında uygun fiyatlı bilgisayarlar, TTNet'in genişbant internet hizmeti ADSL ile bir arada sunulacak.
 • Bilgisayarlar için sunulan seçeneklerde, iki ayrı konfigürasyonda, Vestel ve Casper markalı masa üstü bilgisayarlar, farklı işletim sistemleri, farklı hız, hafıza kartı gibi özelliklerle ve farklı fiyatlarla sunulacak.
 • Kampanyada, ilk iki ay için, müşterilerden herhangi bir ADSL ücreti talep edilmeyecek.
 • TTNet'ten 24 aylık hizmet almayı tercih eden kullanıcılar 256 Kbps'den 2 Mbps'ye kadar her hızda, tercihlere kotalı ve kotasız ADSL paketinden faydalanabilecek.
 • Kampanyada ilk iki ay için müşterilerden ADSL ücreti alınmayacak.
 • Tüm bilgisayarlarda çocukların güvenli internet kullanımı için ebeveyn kontrol programının yanı sıra, antivirüs programı ve Microsoft Office öğrenci ve öğretmen sürümü bulunuyor.
 • Katılımcıların istediği şekilde ödeme yapabilmesini sağlamak amacıyla, nakit, 36 aya kadar taksitli kredi kartı ve banka kredisi seçenekleri bulunuyor. Ziraat, Vakıfbank, İş Bankası ve Garanti Bankası normal tüketici kredilerine göre daha düşük oranlı faiz uygulayacak.
 • PC, modem ve ADSL'nin kurulumu ücretsiz olarak yapılacak. Ayrıca modem de ücretsiz verilecek.
 • Öğrenci belgesi getirene Microsoft Windows 2003 işletim sistemi hediye.
 • İki ayrı konfigürasyonda, Vestel ve Casper markalı masa üstü bilgisayarlar, KDV hariç 371 dolar ve 481 dolardan satılacak.
 • Aynı konfigürasyona sahip bilgisayarın piyasadaki fiyatına göre kampanyada yüzde 25 fiyat avantajı var.
 • Bilgisayarlar için sunulan seçeneklerde, iki ayrı konfigürasyonda, Vestel ve Casper markalı masa üstü bilgisayarlar, farklı işletim sistemleri, farklı hız, hafıza kartı gibi özelliklerle ve farklı fiyatlarla sunulacak.