Her metrekaresi çil çil altın ediyor

Alışveriş merkezlerindeki mağaza kiraları Kapalıçarşı'nın gerisinde kaldı. Çarşıda ana caddedeki dükkânlar yıllık 5 kilo altın ile kiralanıyor.
Haber: SEVGİ SAYAR BAŞARAN - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL -Kapalıçarşı dükkân kiraları ile kriz döneminde metrekare fiyatlarının 80-100 euroya kadar gerilediği alışveriş merkezlerini solladı. Çarşının ana caddesinde yer alan 25 metrekarelik bir dükkanın yıllık kirası 5 kilo altın . Yani 300 bin TL. Perakende Günleri’nin ikinci gününde Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat, ‘Kapalıçarşı kapalı kutu’ başlıklı oturumda Kapalıçarşı’yı anlattı. Çok para kazanmak isteyen perakendecileri Kapalıçarşı’ya davet eden Fırat, “Size burada mağaza açmayı tavsiye ederim. Ama mağazaların metrekareleri size çok uymuyor” dedi. 

Yazın 500 bin kişi geliyor
Kapalıçarşı’daki kira rakamları hakkında bilgi veren Fırat, “Kapalıçarşı’da 68 cadde ve sokak var. Her yere göre kira rakamı farklı. Ama merkezi caddede olan dükkanlar altınla veriliyor. Örneğin ana caddede yeralan 25 metrekarelik bir dükkânın yıllık kirası 5 kilo altın. Metrekareye vurunca 480 euroya geliyor. Burdan bakıldığında rakam yüksek gibi geliyor ama satışlar da yüksek” dedi. Kapalıçarşı’nın en büyük sıkıntılarından birisinin de sahte mal olduğunu belirten Fırat, şunları söyledi: “Bugün Kapalıçarşı’dan birçok sahte mal toplanıyor. Devlet bu mallara el koyuyor. Sonra bu malları devlet ihaleye çıkarıyor. İhaleyle bu malı alanlar malı tekrar Kapalıçarşı esnafına satıyor. Bir diğer sıkıntımız da taklit Hereke halıları. Çünkü Kapalıçarşı’nın en büyük geliri Hereke halılarından. Birileri Çin’de bunun taklidini yaptırıyor ve çok ucuza satıyor.”
Kapalıçarşı’nın yaz kış giriş sayısının değiştiğini kaydeden Fırat, “Yaptığımız istatistiklere göre kış döneminde çarşıya 200-300 bin arasında ziyaretçi girerken yazın bu sayı 500 bine kadar çıkıyor” dedi. Fırat, “Düşük sezonda girenlerin yüzde 30’u alışverişe dönerken yüksek sezonda bu oran yüzde 60’a ulaşıyor” diye konuştu.

Çamlıca’ya timsah, tramvay getirecek
Emaar , sadece arsasına 403 milyon dolar ödediği Çamlıca’daki arazisine ‘dört mevsim’ temalı penguenlerinin kutuplardan, timsahlarının Afrika ’dan geleceği bir alışveriş merkezi yapacak. Grup bünyesindeki 5 yıldızlı otel markası The Adress’i de ilk kez Türkiye ’ye getirecek . AVM, konut, ofis alanları ve otelden oluşacak ve adının ‘Yeni İstanbul’ olması beklenen milyar dolarlık projenin konutları 2012’de, AVM’si ise 2013 yılında tamamlanacak. Projenin 2014-2015 yılında tamamıyla bitirileceğini söyleyen Emaar Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban, “Projenin içinde ulaşım da İstiklal Caddesi’ndeki gibi tramvayla sağlanacak” dedi.