Her şey, Çin'e fındık satabilmek için...

Her şey, Çin'e fındık satabilmek için...
Her şey, Çin'e fındık satabilmek için...

Bakan Çağlayan zaman zaman zorlansa da, tattığı fındıklı ürünleri beğendiğini söyledi. FOTOĞRAF: HALİDE ÖZKUL /AA

Bakan Çağlayan Çin'de pazar yaratmak için çalışan Fındık Tanıtım Grubu'nun ürettiği dört dondurma ile bir kek ve fındık çerezini tattı

ANKARA - Hedeflerinin Çin’e fındık ve fındık ürünleri satışını artırmak olduğunu söyleyen Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin’de pazar yaratmak için çalışmalar sürdüren Fındık Tanıtım Grubu’nun ürettiği dört dondurma ile bir keki tattı.
Çin Dışişleri Bakanlığı’nın resmi davetlisi olarak geçen hafta Pekin’de temaslarda bulunan Çağlayan, Büyükelçilik Rezidansı’ndaki bir akşam yemeğinin ardından Fındık Tanıtım Grubu ile Çinli firmalar tarafından ilk defa üretilen fındıklı dondurma, kek, pasta ve soslu fındıktan yapılmış çerezleri tattı.
Meng Niu firması tarafından üretilen dondurma, Holiland firması tarafından üretilen pasta, Quete firması tarafından üretilen kek, Qia Qia ile Huiji firmaları tarafından üretilen atıştırmalık fındıklı ürünleri tadan Bakan Çağlayan, tadım işlemi yemekten sonra gerçekleştiği için zaman zaman zor anlar yaşasa da ürünleri beğendiğini söyledi.
Çinlilerin fındığı Türkler gibi tüketmediklerini, onların damak tatlarının farklı olduğunu anlatan Çağlayan, burada fındık tüketimini artırmak için Fındık Tanıtım Grubunun bir dizi çalışma yürüttüğünü ve bu çalışmaların sonucunun yavaş yavaş alınmaya başlandığını anlattı. 

Çin’e her yıl 5 ton bedava fındık
Fındık Tanıtım Grubunun yürüttüğü çalışmalar sonunda, Türkiye’den Çin’e geçen yıl 7 milyon dolar tutarında, bin tonun üzerinde fındık ihracatı gerçekleştirilirken, 2009 hedefi 10 milyon dolar olarak belirlendi. Türkiye, fındık tüketimini artırmak için Çin’de büyük sütlü ürün şirketlerine ürünlerinde Türk fındığı kullanmak şartıyla her yıl 5 ton bedava fındık veriyor. Sözkonusu ürünlerinin ambalajına ‘Türk fındığı lezzetiyle hazırlanmıştır’ ifadesi yeralıyor. (Radikal)