'Her şey dahil' için Koç'tan savunma

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 'her şey dahil' sistemine, serbest piyasa koşulları nedeniyle müdahale edemeyeceklerini belirtti. Bakan Koç...

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 'her şey dahil' sistemine, serbest piyasa koşulları nedeniyle müdahale edemeyeceklerini belirtti. Bakan Koç, "Bu tesislerde konaklayan turistler istedikleri yöreyi gezip alışveriş yapabilir" diyerek sistemi savundu.
CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir'in konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan bakan Koç, her şey dahil sisteminin uluslararası turizm piyasasında yıllardır uygulandığını, Türkiye'nin rakibi olan ülkelerin büyük kısmında da bu sistemin bulunduğunu belirtti. Kendisi de gelen turist sayısı artmasına karşın, buradan elde edilen gelirin aynı oranda artmadığını kabul eden Koç, 2004'ün ilk dokuz ayı ile bu yılın aynı dönemindeki turist sayılarına bakıldığında yüzde 22.7'lik artış görüldüğünü, yılın ilk yarısındaki turizm gelirlerindeki artışın yüzde 15.5'te kaldığını dile getirdi. Koç şunları söyledi:
"İşletmeler pazarlama modellerini arz-talep dengesini gözeterek oluşturduğundan, bakanlığımın hâlâ devam eden uygulaması, serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde biçimlenen her tür pazarlama biçimine müdahale etmemek şeklinde olmaktadır. Bu nedenle her şey dahil sisteminin uygulanma koşul ve standartları da arz ve talebe göre belirlenmektedir. Kaldı ki her şey dahil sistemi ile faaliyet gösteren tesislerde kalan turistler istedikleri gibi yöreyi gezerek alışveriş yapabilmekte, değişik turlara katılabilmektedir."