Her yıl 500 bin işsize iş şart

Devlet Bakanı Ali Babacan, "İşsizlik, şu anda Türkiye'nin bir numaralı ekonomik ve sosyal problemidir. Bunu kabul etmek zorundayız" dedi.

MANİSA - Devlet Bakanı Ali Babacan, "İşsizlik, şu anda Türkiye'nin bir numaralı ekonomik ve sosyal problemidir. Bunu kabul etmek zorundayız" dedi. Babacan, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Manisa Genç İşadamları Derneği'nin (MAGİAD) Anemon Otel'de düzenlediği 'Türkiye ekonomisinde son gelişmeler' konulu toplantıya katıldı. Babacan, buradaki konuşmasında, göstergelerin, ekonominin her geçen gün daha iyiye gittiğini gösterdiğini söyledi.
YTL'ye geçişin sorunsuz olduğunu, bazı kesimlerin beklentisinin aksine başarıyla uygulandığını ifade eden Babacan, işadamlarının sorularını da yanıtladı. İşsizlik ile ilgili bir soru üzerine Babacan, işsizliğin, şu anda Türkiye'nin bir numaralı ekonomik ve sosyal problemi olduğunu belirtip şöyle konuştu:
Nüfus yılda 1 milyon artıyor
"2004 yılının son çeyreki rakamları açıklandı. Bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 0.3'lük bir düşüş var. Ama bu arzu ettiğimiz miktarda bir düşüş değil. Türkiye'nin nüfusu her yıl bir milyon kişi artıyor ve her sene bizim 500 bin kişiyi istihdam etmemiz lazım. 500 bin rakamı kritik eşiktir. Bunun altında istihdam olduğu zaman işsizlik artar, üstünde olduğu zaman azalır. 2005, 2006 ve 2007 yıllarında yüzde 5 büyüme ile toplam bir milyon 650 bin kişi istihdam edilecek. Bu gerçekleşirse işsizlikte yüzde 0.7'lik düşme olacak. Bu üç yılda yüzde 5'lik büyüme hedefi mütevazı bir hedeftir. Herkes bu hedefin aşılacağını bekliyor. Bu olduğu zaman işsizlik daha hızlı şekilde düşecek."