'Her zaman Avea'nın arkasındayız'

Türk Telekom'un Avea'nın yüzde 81'lik hissesine sahip olmasının ardından Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan ile CeBIT'te bir araya gelen Türk Telekom Genel Müdürü Paul Do- any, "Avea'nın ne zaman ihtiyacı olursa arkasındayız" mesajı verdi.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Türk Telekom'un Avea'nın yüzde 81'lik hissesine sahip olmasının ardından Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan ile CeBIT'te bir araya gelen Türk Telekom Genel Müdürü Paul Do- any, "Avea'nın ne zaman ihtiyacı olursa arkasındayız" mesajı verdi.
Doany ve Türktan, iki şirketin sabit ve mobil hatları birleştirerek 'sinerji' yaratacağını belirtirken, Doany, diğer operatörlere de eşit davranmaya devam edeceklerini vurguladı. CeBIT Bilişim Eurasia'da düzenlenen basın toplantıda konuşan Doany, Avea'nın kontrol edici hisselerine sahip olduklarını hatırlatarak, "Avea'nın ne zaman ve ne kadarlık yatırım ihtiyacı olursa arkalarında olacağız. Bu sayede yeni sinerjiler de yaratabileceğiz" dedi.
'Ürün geliştirebiliriz'
Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan ise Türk Telekom'la çapraz pazarlama alanında ve yeni ürün geliştirme konusunda neler yapacakları konusunda şu açıklamayı yaptı: "Çapraz pazarlamanın çeşitli seviyeleri olabilir. Mağazalarda sinerji yaratabiliriz.
Ürün bazında bakılabilir. Ürünleri daha ucuza mal edip, müşteriye kaliteli hizmet sunabiliriz. Birlikte yapılabilecek çok şey var. Bunları belirlemeye çalışıyoruz. British Telecom'un yaptığı gibi evde sabit, dışarıda mobil olabilecek tarzda hizmetler var. Hazırlık ve çalışma dönemimiz oldu. Ortak toplantı yaptık. Hangi konularda, nasıl işbirliği yapılabilir diye. Teknolojik olarak işbirliği yapılabilir ama önemli olan bunu ticari hale getirebilmek. Belirli bir olgunluğu yakalayınca ürünlerimizi tüketiciye sunacağız."
Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany toplantıda şirketin pazarda rekabetin oluşumunu geciktirdiği yönündeki eleştirilere de açıklık getirerek çoğu ülkede özelleştirme yapıldıktan sonra serbestleşme olduğunu aktardı.
'Türkiye'de tersi oldu'
Paul Doany şöyle devam etti:
"Bu, Türkiye'de farklı oldu.
Özelleştirme yapıldıktan sonra lisanslar ancak 2005-2006 tarihinde verildi. Diğer piyasalarda yaşananların tam tersi oldu. Kasti gecikmeler olmuyor. Telekomünikasyon Kurumu'na soruyoruz. Rekabeti sağlamak bütün düzenleyici kurumlar için zordur. Burada bir anlamda adil olmayan rekabet var. Yapılan bütün yatırımları devretmiş olursunuz. Temmuz ayında hesap ayrıştırmasıyla ilgili çalışmaları tamamladık. Ara bağlantıyla ilgili dokümanları da sunmuş olacağız. Telekomünikasyon Kurumu, Türk Telekom'a adil olmayan fiyatları uygulamasını söylüyor. Mahkemede fiili maliyetlerimizi göstererek savunma yapacağız."
Türk Telekom'un ADSL konusunda çalışmalarına da değinen Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, gelecek yılın ortalarına kadar şu anda 3 milyon olan kapasitenin 5 milyona kadar çıkacağını açıkladı. Üç yıl içinde internet hızının da üç katına çıkacağını aktaran Paul Doany, hızlı interneti yoğun kullananlar için daha uygun fiyatlandırmalar yapacaklarını sözlerine ekledi.Beko 'agresif' büyüyecek
Beko Elektronik Genel Müdürü Eyüboğlu, (sağda) "Ciromuzu 165 milyon dolara yükselteceğiz" dedi.

Beko Elektronik, TV'deki başarısını bilgisayar; MP3 çalar ve bilgisayar parçaları sektörüne de (ICT) taşıyarak bu alanda beş yılın en hızlı büyüyen şirketi haline geldi.
Keysmart markasıyla ICT pazarında faaliyet gösteren Beko Elektronik, geçen yılı 140 milyon dolar ciroyla kapatırken 2006 yılında hedefini de büyüttü. Bu yıl ICT pazarında agresif bir büyüme hedeflediklerini söyleyen Beko Elektronik Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, "Ciromuzu 165 milyon dolara yükselteceğiz. Şu anda 150 olan keysmart satış noktasını da ilk aşamada 180'e çıkarmayı planlıyoruz" dedi.
Eyüboğlu, Beko Elektronik'in bir tüketici elektroniği şirketi konumuna geldiğine de dikkat çekti.


Yeni abonede Telsim önde
Çamlıbel: Altyapıyı bir yılda tamamlayacağız.

Vodafone Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çamlıbel, Bilişim Eurasia Fuarı kapsamında yaptığı basın açıklamasında yeni abone kazanımında kampanyalara bağlı olarak ortalama yüzde 60 oranında paya sahip olduklarını dile getirdi. Sıralamada Turkcell ikinci sırada yer alıyor.
Çamlıbel öncelik listelerinin ilk sırasındaki altyapıyı yatırımı için bir yıllık bir takvim belirlediklerini söyledi. Baz istasyonlarının yenilenmesi ve kapsama alanında zayıf kalınan noktaların tamamlanmasını kapsayan bu sürecin bitimine kadar Vodafone markası kullanılmayarak Telsim ile devam edilecek.
Telekomünikasyon Kurumu'nun konuyla ilgili şartnamesi nüfusu 5 bini geçen her yerleşim biriminin mobil operatörler tarafından kapsama alanına alınmasını gerektiriyor. Telsim'in mevcut altyapısında bazı uzak mecralar ve karayolları üstündeki ölü noktalar bu çalışmayla kapsam altına alınacak.
Aydın Çamlıbel, ayrıca geçiş döneminde abonelerle şirket arasındaki iletişim köprüsünü üstlenecek çağrı merkezinin de tamamen yenilenerek artan yüke karşılık verebilecek şekilde takviye edildiğini sözlerine ekledi.


Web üstünden filo yönetimi
Lojistik firmaları başta olmak üzere araç kiralama, okul ve şirket servisleri gibi filo taşıma hizmetlerinde önem kazanmaya başlayan araç takip sistemlerine gelişmiş örneklerden biri de Koç Sistem ve Infotech öncülüğünde geliştirilen 'İzci' çözümüyle geldi. İzci ile aracın tüm takibi merkezden yapılabiliyor. İzci mevcut yapıyla okul servis araçlarının taşıyacağı öğrencilerin ev adreslerine göre otomatik rota çizmesi gibi fonksiyonlar da kontrol edilebiliyor. Şu an test amaçlı olarak Omsan, Aygaz, Migros ve Altur araçlarının filolarında kullanılan İzci'nin tüm takip ve sorgulaması www.izci.com.tr adresinden yapılabiliyor.


Intel, 10 çalışanından birini işten çıkaracak
Intel CEO'su Paul Otellini, işçi çıkarma kararının şirketi daha atik ve etkili kılacağını söyledi.

Intel, en büyük rakibi AMD'ye karşı daha rekabetçi olmak için işgücünü yüzde 10 azaltacağını açıkladı. Intel'in bu kararı firma bünyesinde 10 bin 500 kişinin işini kaybetmesi anlamına geliyor.
Intel, daha önce, 7 bin 500 kişinin işine son vereceğini duyurmuştu. Ancak son kararla bu rakama 3 bin kişi daha eklenmiş oldu. Intel, yapılacak olan işten çıkarmaların ardından bu yıl 1 milyar dolar, önümüzdeki yıl 2 milyar dolar, 2008'de 3 milyar dolar kâr edecek. Intel CEO'su Paul Otellini, işten çıkarmalarla ilgili yaptığı açıklamada, bu zor kararın önümüzdeki yıllarda daha atik ve etkili bir şirket olmaları yolunda alınmış zorunlu bir karar olduğunu savundu.


BMG'ye rakibinden 2.1 milyar dolar
Fransız Vivendi holdinge ait dünyanın önde gelen plak, kaset CD satıcısı Universal Music, BMG müzik yayımcılık firmasını 2.1 milyar dolara bünyesine katıyor. Universal'in bu teklifiyle, Alman medya holdingi Bertelssmann'ın satışa çıkardığı BMG'ye talip olan, aralarında Warner Music Group ve Viacom gibi sektör devlerinin de bulunduğu altı rakibi geride bıraktığı belirtildi. Vivendi üst yöneticisi Jean-Bernard Levy, "BMG'yi satın almakla, teknolojik yenilikler
ve dijital satışların desteğiyle müzik pazarının genişlediği dönemde, müzik yayımcılığı işimizi büyütmek için eşsiz bir fırsat yakaladık" dedi. Müzik yayımcılığı alanında dünyanın üçüncü büyük şirketi BMG, binlerce şarkıcının yayın hakkına sahip.


Kadınları tavlayacak
Jabra, kadınları Swarovski ile tavlayacak. Jabra küpe gibi bluetooth kulaklık tasarladı. Dünyada ilk kez CeBIT fuarında tanıtılan Swarovski taşlarla süslenmiş bluetooth ile sekiz saat konuşulabiliyor. Jabra Swarovski 33 farklı tasarımlı bluetooth kulaklık da sunuyor. Kullanıcı kendi kulaklığının tasarımını www.tesan.com.tr adresinden veya www.jabra.com adresinden yapılabiliyor.


Fanatik telefonlar
Artık telefonların da bir takımı var. Ogatech firması Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarına özel Dect telefonlarını önümüzdeki ay satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Sırada Bursaspor ve Trabzonspor için Dect telefonları da üretim aşamasında. Galatasaray taraftarları ise bir süre bekleyecek. Çünkü Galatasaray ile firma arasındaki lisans bedeli görüşmeleri devam ediyor. Ancak Fenerbahçeli taraftarlar telefonlar için şimdiden sıraya girmiş bile.


Çinliler iPod'u taklit etti fiyatını 28 dolara indirdi
CeBIT Bilişim Eurasia'da yeni en renkli ve en hareketli saatler tüketici elektroniği ve cep telefonu ürünlerinin bulunduğu standlarda geçiyor. Bu yıl fuarda GSM operatörlerinin 3G rekabeti ön planda. Turkcell, Avea ve Telsim standlarında 3G sistemini tüketiciye anlatıyor. Fuarın ilgi çeken diğer bir noktası ise Çin pavyonu oldu. Fuarda milyonlarca dolarlık patent değerine sahip ürünlerin yanı sıra 20 dolarlık taklitleri de raflarda yerini aldı. Apple'ın ünlü iPod'u bile Çinlilerin elinde 28 dolara satılır olmuş.


MP3 ile yaktığın kaloriyi öğren
Sony'nin ilk kez Türkiye'de CeBIT'te tanıttığı yeni MP3'lerle müzik dinlemenin yanı sıra yürüşte yaktığınız kaloriyi de öğrenebiliyorsunuz. 1 ve 2 gb kapasiteli Sony MP3 aynı zamanda suya dayanıklı olarak geliştirildi. Yeni Sony MP3'ler üç dakikada üç saatlik şarj oluyor.