Herkes 'düzeltme' bekliyor piyasalar şimdilik sadece soluklanıyor

Piyasalar beklenen düzeltme hareketini bir türlü yaşayamıyor. Kısa vadede kar satışları görülse bile yıl içinde İMKB'nin 50.000 puanı, bono faizlerinin tek haneleri, doların ise 1.40-1.45'leri denemesi bekleniyor


ESİN ÇETİNEL 

İSTANBUL - Küresel krizin mart ayında piyasaları en dip seviyelere indirdiği ve bu tarihten sonra toparlanma süreci başladığına ilişkin artan beklentiler tüm dünyayı etkisi altına aldı. Tüm dünya piyasalarında düzeltme hareketleri beklenen şiddette olmazken hemen ardından kesilip yeni bir çıkış trendi başlatıyor. Bu sadece Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarında değil ABD, Asya ve Avrupa’da da kendini hissettirdi. Türkiye ise bu toparlanmanın en hızlı ülkelerinden biri oldu. Son günlerde risk alma iştahındaki artışın da etkisiyle özellikle İMKB ve faiz cephesinde hızlı hareketler yaşandı.

Faiz tek haneye indi
Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceği sinyalini kuvvetlendirmesi ve önümüzdeki üç yılda faiz oranlarının tek haneli olacağına ilişkin açıklamaları piyasalarda risk iştahını önemli ölçüde artırdı. Son günlerde yerli ve yabancı yatırımcıların ‘faizler daha da düşecek’ beklentisiyle bono alımları yüzünden faiz oranlarında hızlı bir düşüş yaşandı. Önceki gün yüzde 10.3’e kadar gerileyen gösterge faiz dün yüzde 10.5’dan günü tamamladı. Buna karşın yaklaşık bir yıl vadeli bonoların faizi ise ilk kez tek haneli rakamlara indi. 10 Şubat 2010 vadeli bononun faizi yüzde 9.1’e, 23 Haziran 2010 vadeli bononun ise yüzde 9.55’lere geriledi.
Bankacıların ortak görüşü ise uzun vadeli tahvil faizlerinin de önümüzdeki aylarda yüzde 10’un altına ineceği yönünde. Merkez Bankası’nın önümüzdeki iki ayda faiz oranlarında 1 ile 1.5 puanlık yeni bir indirim yaparak yüzde 8.25’lik gecelik faizi 7’lere çekebileceğini söyleyen bir bankacı, “Bu da ikincil piyasada işlem gören uzun vadeli tahvil faizlerinin tek haneye çekilmesine neden olacaktır” dedi.
Global piyasalardan ayrışarak sert çıkışını sürdüren İMKB’de ise dün kar satışları dikkat çekti.

İMKB’nin başı döndü
Dün son 12 ayın en yüksek seviyesi olan 43.627 puana ulaşan İMKB seansın son bir saatinde global borsalarındaki satış dalgasından etkilenerek inişe geçti. Buna rağmen İMKB günü 459 puan çıkışla 42.641 puandan tamamladı.
Global piyasalarda zaman zaman kâr satışları görülmesine karşın İMKB’nin son günlerde neredeyse kesintisiz ve çok sert yükseldiğine dikkat çeken borsacılar, faiz indirimlerinin süreceğine ilişkin yapılan açıklamaların özellikle bankacılık hisselerine talebi artırdığını söyledi.
Son günlerde yabancıların faiz düşecek beklentisiyle hisse senedi ve bonoya olan talebinin arttığına dikkat çeken bir borsacı, “Önce iyi bilanço açıklayacağını düşündükleri banka hisselerine yöneldiler. Dün ise Koç Holding, Arçelik, Sabancı Holding Turkcell gibi İMKB 30’daki büyük hisseler lokomotif olmaya başladı. Hareket genele yayılıyor. Buna rağmen dün öncü kâr satışlarını gördük. Piyasa oyuncuları ise düşüşe izin vermedi. Önümüzdeki hafta 44.00-45.000 puanda daha ciddi direnç seviyeleri bulunuyor. Bu seviyeleri aşmak daha zor. Kâr satışları daha öne çıkabilir” değerlendirmesinde bulundu.
Buna karşın İMKB’de çıkış trendinin korunacağını da ifade eden analistlere göre İMKB bu yıl 50.000 puanı deneyecek.

Dövizde kâr satışı var
Dövizde ise ibre aşağıyı gösteriyor. Son günlerde kurlarda yaşanan yükseliş çabasını bir düzeltme hareketi olarak değerlendiren para yöneticileri, buna karşın dolar kurunun 1.50’lerde tutunamadığını ve gelen satışlarla hemen 1.48’lere indiğine dikkat çekti. Dün de dalgalı bir seyir izlemesine karşın dolar 1.4800 TL, avro 2.0880 TL‘den günü tamamladı. Doların 1.40’ların altına inmekte zorlanacağını söyleyen bankacılar bunun için yabancı girişinin hızlanması gerektiğini vurguladı. Merkez Bankası’nın kısa vadede döviz alım ihalesi açmasını beklediklerini doğrudan müdahaleyi ise beklemediklerini söyleyen bankacılar, “Dolar kuru agresif şekilde 1.40’lara inerse Merkez o zaman dövize doğrudan müdahale eder. Ancak kurların buraya inebilmesi için Türkiye’ye çok yoğun yabancı girişi şart” diye konuştu.

bigPara.com