Herkes kendi işine bakmasın

Herkes kendi işine bakmasın
Herkes kendi işine bakmasın

4+4+4 yanıtı Kayseri den: TÜSİAD Başkanı Boyner, Kayseri konuşmasına özel olarak hazırlandı. Bu nedenle de vereceği mesajlar merak ediliyordu.

Yeni anayasa sürecinde katılımcı olacaklarını belirten TÜSİAD Başkanı, "Herkes kendi işine baksın söylemleri geçmişte kalmalı' dedi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner yeni anayasanın içermesi gereken zihniyet değişiminin itici gücünün dünyası olması gerektiğini vurgulayarak “Devletin bir bildiği vardır, herkes kendi işine baksın söylemleri artık geçmişte kalmalı. Zihniyet reformunda öncü ve katılımcı olmalıyız” dedi. Boyner katılımcı olmaya devam edeceklerini vurguladı.
Boyner Kayseri’de yapılan ve İstanbul dışında ilk olma özelliği taşıyan yönetim kurulu toplantısı ve panelde mevcut eğitim sisteminin öğrencileri yabancı akranlarının yanında çok zayıf bıraktığını kaydederek OECD’nin değerlendirme testi olan PISA’da Türkiye ’nin 34 ülke arasında 32. sırada olduğunu hatırlattı. Eğitim reformununun Meclis’te kendilerinin kaygı verici bulduğu düzenlemeler değişerek geçtiğini söyleyen Boyner “Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin önüne koyduğu vizyona paralel olarak eğitimcinin eğitimini de kapsayan bir reform süreci lazım. Böylesine önemli konuda da toplumsal katılıma ve tartışmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi. Boyner’in diğer gündem maddesi ise yeni anayasa süreci oldu. “Yeni kitap eskisinden daha güzel olacak diye yeni anayasa talep etmedik” diyen Boyner 82 Anayasası’nın yamalarla düzelmediğini ve Kopenhag Kriterleri’nin ancak yeni bir ruhla anayasa yazıldığında geçerli olacağını belirtti. 

İş dünyası öncü olmalı
20 yıl sonra yeniden yetersiz hale gelmemesi için gerekli zihniyet değişiminin bugünden yeni anayasaya yansıması gerektiğine işaret eden Boyner “Devletin bildiği vardır, herkes kendi işine baksın söylemi geçmişte kalmalı. Bizler iş dünyası olarak zihniyet reformunda katılımcı, öncü olmalıyız. Yargı reformu bu zihniyet değişiminin itici gücü olmalı. Çok az şeyin değiştiğini düşündüren şeylerin odak noktasında hep yargı var. Bazen yargıya müdahale bazen de yargının insan haklarına uygun düşmeyen kararlarıyla hedef ya da özne olmadan kurtarmalıyız. Bu tartışmalar en çok yargıya zarar veriyor ve inançları sarsıyor” diye konuştu.
Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak da Boyner’e destek vererek “İş dünyasının temsilcileri olarak ekonominin yanı sıra sosyal meseleleri takip etmemiz ve görüşlerimizi açıklamamızda problem yok. Dolayısıyla TÜSİAD’ın ve Başkan Boyner’in kim ne derse desin tarafsız ve Türkiye’nin modernleşme yolculuğunda en önemli rehberlerden biri olması bizim için kazanım” dedi.

Beşli oluşumda yer almadık
TÜSİAD’ın 28 Şubat sürecinde kamuoyunda ‘beşli çete’ olarak adlandırılan sivil toplum kuruluşları arasında yer almadığını ancak bazı köşe yazarlarının bile TÜSİAD’ın bu oluşumun içinde yer aldığını yazdığını söyleyen TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, “TÜSİAD asla bu beşli oluşumun içinde olmadı. Herkese bunun doğru olmadığını söylüyoruz” dedi. Beşli çete olarak adlandırılan sivil toplum kuruluşları şunlardı: “TİSK, TESK, TOBB, Türk-İş ve DİSK.”

Ekonomide riskler de var
Boyner, ekonomide alınan tedbirler sonucu fırsat ve tehditlerle dolu bir tablo ortaya çıktığını belirterek “Birincisi, nominal kur düzeltmeleri sonrasında sağlayabileceğimiz ihracat performansını, kurun yardımı olmadan nasıl sürdürebileceğimiz hayli müphem. Bu tür düzeltmeler enflasyon tarafından bertaraf ediliyor. Geriye tehlikeli bir kur-enflasyon-beklenti mekanizması kalıyor. Bu döngünün, kalıcı ve yapışkan hale gelmesi riski büyük tehlike. İkincisi ise iç talepten dış talebe yönelmenin, büyümedeki yavaşlamayı ne ölçüde ve ne kadar sürede tazmin edebileceği ve yüksek büyüme hızlarına yeniden nasıl çıkılacağına ilişkindir.”

Myanmar bile askerden kurtuldu
TÜSİAD Başkanı, yeni anayasaya ilişkin yasama sürecinin 12 Eylül ve 28 Şubat’a yargılamalarına denk geleceğini belirterek şöyle konuştu: “Askeri darbe siyasi literatürden silinmeli. Uzun dönem askeri rejim altında yaşayan Myanmar’da askeri rejimin yerini seçimlerde halkın desteğini almış siyasetçilere bıraktığı bir çağda yaşıyoruz.”

bigPara.com