Herkese dalga bize tsunami!

Dünya piyasalarında 8 Mayıs'ta başlayan dalgalanmada borsası en çok düşen, faizi en çok artan ülke Türkiye oldu.

ANKARA - Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, gelişmekte olan piyasalar içinde en fazla Türkiye'yi etkilemiş görülüyor. 8 Mayıs-18 Temmuz tarihleri arasında dolar kuru yüzde 17.3, avro yüzde 14.9 oranında arttı.
Aynı dönemde ABD Merkez Bankası'nın (FED) gösterge faizinde 0.1'lik tırmanış görülürken, ham petrol fiyatları da yüzde 11.2 oranında yükseldi.
Gelişmekte olan ülke borsalarının hepsinin küresel dalgalanmadan nasibini aldığı görülürken, bunlar içinde yüzde 24.8'lik kayıpla İMKB başı çekti.
Aynı dönemde Hindistan'da yüzde 17.9, Macaristan'da yüzde 17.3, Brezilya Borsası'nda yüzde 15.2, Güney Kore'de de yüzde 15.1 kayıp görüldü. Meksika Borsası'nın kaybı yüzde 14 olarak hesaplanırken, Arjantin Borsası yüzde 13,9 ile en az kaybı yaşayan borsa olarak göze çarptı.


Büyütmek için tıklayınız

Avrobondlardaki risk primi açısından da dalgalanmanın en kötü etkisi Türkiye'ye oldu. Türkiye'nin risk primi 1.13 puan oranında artış gösterirken, gelişmiş ülkeler kategorisinde bulunan Arjantin ve Meksika'nın risk primi daha da geriledi. Risk primi artışları, Brezilya, Rusya, Güney Kore ve Güney Afrika'da 0.3 puan seviyesinde kaldı.
Sadece ruble yükseldi
Dalgalanmayla birlikte devlet iç borçlanma faiz oranı en fazla artan ülke yine Türkiye oldu. Türkiye'de bu dönemde iç borçlanma faiz oranlarında 6.4 puanlık artış yaşanırken, Polonya, Rusya ve Meksika'da faizler geriledi. Türkiye'den sonra en yüksek faiz artışı görülen Güney Afrika'daki faiz artışı ise sadece 1.4 puan seviyesinde yaşandı.
Bu arada, dalgalanmayla birlikte kurlarda yaşanan yükselişte ise Türkiye yerini Güney Afrika'ya bıraktı. Bu dönemde Güney Afrika Randı'nın Amerikan Doları karşısındaki kaybı yüzde 18.8'i bulurken, YTL'nin kaybı yüzde 17.3 oldu. Aynı dönemler itibarıyla Rus Rublesi ise dolar karşısında değer kazandı.