Herkesin gözü 'Merkez'de

ABD ve Avrupa ülkelerinden faiz artırımı sinyali gelmesiyle birlikte İMKB 499 puan düştü. Dolar günü sakin geçirdi. Merkez Bankası'nın bugün faiz artırımı yapacağı tahmin ediliyor.


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Yüksek enflasyon rakamıyla sarsılan Türk mali piyasaları aynı zamanda dünyadaki faiz artırımı riskiyle zor günler geçiriyor. ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin önceki gün yaptığı açıklamada faiz oranlarının artacağına ilişkin kuvvetli sinyal vermesiyle tüm dünya borsalarında başlayan düşüş dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı da sarstı. Bugün Merkez Bankası'nın piyasadaki genel beklentiye göre yüzde 0.5 ile 1 puan arasında faiz artırma kararı alması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası'nın da yine aynı saatlerde yapacağı toplantısında faizlerini artırma ihtimali bulunuyor. Dünyada yükselen faiz oranlarının önümüzdeki aylarda hisse senedi piyasalarından kaçışı, buna karşın özellikle gelişmiş ülkelerin tahvil ve Hazine bonolarına yönelimi artırması bekleniyor.
Gözler Merkez Bankası'nda
Dün dünya borsalarındaki düşüş trendine ayak uyduran İMKB 499 puan düşüşle 37.464 puandan günü tamamladı. Gerek yurtiçindeki faiz artırım belirsizliği gerekse yurtdışındaki faiz baskısı nedeniyle düşüşün sürdüğünü söyleyen borsa çevreleri, önümüzdeki günlerin seyrini başta ABD olmak üzere Avrupa'nın faize ilişkin alacağı kararların bu arada Türkiye'de başta enflasyon olmak üzere ekonomik göstergelerin belirleyeceğini söyledi. Piyasa uzmanları piyasanın düşüş trendine devam ettiği konusunda ise hemfikir.
Dün faiz ve döviz ise nispeten daha sakin bir gün geçirdi. 9 Nisan 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi 0.26 puan çıkışla yüzde 18.49 seviyesine ulaştı.
Türkler döviz sattı
Dövizde ise Tasarraf Mevduatı Sigorta Fonu'nun satışlarını sürdürmesi kurlar üzerinde baskı yaratıyor. Dün, bugüne kadar yaptığı en yüklü satış
olan 425 milyon dolarlık satış gerçekleştiren TMSF nedeniyle dövizde alıcıların beklemeye geçtiği gözleniyor. Bu arada banka şubelerinden yerli yatırımcıların döviz bozdurumlarının da kurların dengelenmesini desteklediği belirtiliyor. Dün yerli yatırımcı ve TMSF satışıyla dolar 1.8 YKr değer kaybıyla 1.5610 YTL'den, avro ise 4.2 YKr düşüşle 2.000 YTL'den günü tamamladı.
TMSF'nin kurların yüksek seviyesinde döviz satışı yüzünden piyasadaki baskının azaldığını, bu arada yabancıların da artık al-sat yaptıklarını söyleyen bir bankacı, "Faizin bu seviyesinde artık yabancılar bono satıp yüksek fiyattan döviz alarak çifte zarar yazmak istemiyor. Genelde günlük al-satla para kazanma eğilimi hâkim. TMSF'nin döviz satışları da bu eğilimi destekliyor. Ancak dünyada esen faiz artırım rüzgârı, TC Merkez Bankası'nın faiz artırımını ne düzeyde tutacağı ve haziran enflasyonu önümüzdeki döneme damgasını vuracak gibi görünüyor" dedi.
Para Politikası Kurulu toplanıyor
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün 'karar alıcı' olarak faaliyete geçtiği yılbaşından bu ayana ilk kez olağanüstü toplanıyor. Nisan ve mayısta enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkması enflasyon hedeflerini tehlikeye sokunca, piyasa uzmanları Kurul'dan son 4.5 yıldır ilk defa artırım kararı çıkmasını bekliyor. Reuters'ın para yöneticileri
arasında yaptığı ankete göre Merkez Bankası'ndan 50 baz puan, yani yüzde 0.5 faiz artırımı bekleniyor. Buna göre yüzde 13.25 olan gecelik faiz 13.75'e çıkacak. İşte ankete katılan kurumların faiz artırım tahminleri: