Herkesin gözü yükseklerde

Herkesin gözü yükseklerde
Herkesin gözü yükseklerde
Uçuş merakı herkesi kursa yönlendirdi. Türk Hava Kurumu'nun kursları yoğun ilgi nedeniyle ders isteyene '1.5 yıl sonra gel' diyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Son yıllarda giderek yaygınlaşan uçuş merakı, bu konuda öncülük yapan Türk Hava Kurumu’na 1.5 yıllık doluluk olarak yansıdı. Bireysel uçuş dersleri veren kurum, şu anda tam kapasiteyle bu kursları yürütüyor. Uçuş dersi almak isteyenin 1.5 yıl beklemek zorunda kalacağını belirten Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, “Ben de temmuzda derse başlayacağım. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün programı yoğun olmasa ona da ders vermek isterdik” diye konuşuyor. THK’nın ünlü öğrencileri arasında eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da bulunuyor.
Türkiye ’nin ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesini kuran THK Üniversitesi Rektörü Ban’ın gazetecilerle buluşmasının nedeni üniversitenin çalışmaları. Ancak konu uçuş kurslarıyla başlıyor. Pilotluk eğitimi almanın ortalama maliyetinin 10 bin euro olduğunu belirten Ban son dönemde milletvekillerinden kendilerine eğitim için gelen isimler olduğunu söylüyor. Ban, “Bu eğitimler öğretmen ve öğrenci şeklinde 2 kişilik gerçekleşir. İstanbul , Ankara ve İzmir’de eğitimlerimiz var. 45 saatlik pratik, 100 saatlik de teorik eğitimin ardından sınavlar ve belge alma süreci oluyor” diyor. 

Uçuşa elverişli raporu şart
Bu eğitimlerden yararlanmak isteyenlerin ise uçuşa elverişli raporu ile gelmesi ve 1.5 yıl beklemesi gerekiyor. Çünkü Ban’ın verdiği bilgiye göre, tam kapasite ile çalışan tesislerde şu anda 302 kişi eğitim görüyor. 1.5 yıllık kontejan da şimdiden dolmuş durumda. Uçak kiralama imkanı da sağlayan kurumda, böyle bir kiralamada saat ücreti 1500-2000 dolar. Ban, bu tür kiralamalara işadamlarının, hasta yakınlarının yoğun ilgi gösterdiğini belirtirken, son depremde Van’a da uçak gönderdiklerinin altını çiziyor.Üniversite, meslek yüksekokulu ile de diplomalı hostes ve hostlar yetiştirmeye de başlamış.

Polise uçak alınıyor
THK Üniversitesi Rektörü Ban, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 1 ay içinde 2 uçak alınacağını ve bu uçakların kaçakçılık, sınır ötesi, maçlarda yaşanan olaylar gibi toplumsal olaylarda kullanılabileceğini açıkladı. Ban, “Uçaklar bir ay içinde gelecek. Hatta Emniyet’in 2 uçağı Türk Hava Kurumu hangarlarında duracak” diye konuştu.

bigPara.com