Herkesin Suriye'si farklı

Herkesin Suriye'si farklı
Herkesin Suriye'si farklı
Putin ve Erdoğan 2.5 saat baş başa Suriye, Patriot füzeleri ve Gazze'yi görüştü ancak iki ülke arasındaki görüş farklılıkları giderilemedi.

İSTANBUL - Ekimde yapılması beklenen ancak ertelenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti gerçekleşti. 2.5 saat baş başa görüşen Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısının da ardından basının karşısına çıktı. Başbakan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Dolmabahçe Sarayı’nda ikili ekonomik ilişkilerin yanı sıra Suriye krizi, NATO’nun Türkiye’ye yerleştireceği Patriot füzeleri ve Gazze’yi ele alırken kritik konularda görüş farklılıkları basın toplantısına da yansıdı. Putin, Suriye’den gelecek olası saldırıya karşı Patriot’lara ihtiyaç olduğu görüşünü reddederken Suriye’nin geleceğine ilişkin Türkiye’den yeni fikirler geldiğini ve üzerinde çalışacaklarını kaydetti.

‘Patriot geri sistem’
Basın toplantısında ilk sözü alan Erdoğan, “Dış politika prensibimizin dostumuz Rusya’nın tutumuyla ilkesel temelde örtüştüğünü görmek elbette ki memnuniyet vericidir. En büyük temennimiz; Suriye’de sürmekte olan çatışmaların ve akan kanın bir an önce durmasıdır” dedi.
Putin ise Suriye’deki insani durum ve Türk tarafının pozisyonuna ilişkin soru üzerine “Biz bu konuyu hem insani hem de diğer açılardan konuştuk. Ve bu açılardan pozisyonlarımız birbirine benziyor ama Suriye’nin geleceğini hangi yollarla oluşturacağımıza dair görüş farklılıkları var. Görüşmelerimizde yeni fikirler geliştirilmiştir. Bu yeni fikirler değerlendirilecektir” diye konuştu.
Rus lider, “Rusya olarak BM’de alınacak yaptırımlara hayır oyu verdiniz ve Patriot’lara karşı çıkıyorsunuz. Sizin bu konudaki çözüm öneriniz nedir? Esad’ın elindeki nükleer silahları Türkiye’ye karşı kullanmayacağı garantisini verebiliyor musunuz?” sorusuna Anton Çehov’un “Duvarda silah varsa piyesin sonunda patlar” sözüne atıf yaparak şu yanıtı verdi: “Soruyu yanlış mı anladım? Suriye’nin nükleer silahı yok. Hatta nükleer silah üretmeye yakın bile değil. Patriot sistemi dünyanın en iyi sistemi değil. Eski bir sistem. Piyesin başında duvarda silah varsa piyesin sonunda o silah ateş edecektir derler. Sınırda durumun kışkırtılması için ek durumun oluşturulması yanlıştır. Biz, Suriye’de rejimin avukatı değiliz, onu korumuyoruz. Bizi kaygılandıran, Suriye’nin geleceğidir. Yakın zamanda yapılan hataların tekrarlanmasını istemiyoruz. Biliyorsunuz Libya’daki militanları bazı rejimler nasıl desteklemişti. Sonuçta ABD Büyükelçisi’nin ölümüyle neticelendi. Biz Türkiye ve dünya ile beraber çalışmalarımız sürdüreceğiz.”
‘Saldıracak durumda değil’
Putin, Suriye’den olası bir saldırıya dair bir başka soru üzerine “Suriye öyle bir durumda ki, komşularına herhangi bir taarruzda bulunacağını sanmıyorum. Burada bir uzman olmak da gerekmiyor, özel servis istihbaratlarına dayanmak gerekmiyor. Suriye, sınırda bir ülkeye taarruzda bulunmak durumunda değil” dedi. Ankara daha önce Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın koltuğunu yardımcısı Faruk el Şara’ya bırakması önerisini dile getirmişti.

Lavrov’a İstanbul yaramadı
Diplomatik bir kaynak, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un uçakta dudağının patladığını, Türk yetkililerinin de kendisine inişten sonra geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirtti. DHA ise Lavrov’un Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittiğini ve sol kol bileğinde kırık tespit edildiğini öne sürdü.

bigPara.com