Hey! Dene yüzde 100 çalışıyor!

Hey! Dene yüzde 100 çalışıyor!
Hey! Dene yüzde 100 çalışıyor!
Bize kadim dostumuzu 'spam'latan, karizmamızı çizen, cihazımızı bozan hain virüsler dev bir ekonomi yaratıyor. Öyle ki virüsler arası endeks bile var!
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Sanal hayatımız ‘güzel olduğu kadar şımarık’ seyrini sürdürüyor. Çöküyor, enfekte oluyor, sinamekiler gibi sürekli ilgi istiyor. Ne yapalım seviyoruz ve katlanıyoruz. Bu seven katlanır serüvenimizin, isimleri sevimli afacanmış izlenimi veren ama düşman başına belaları var: Virüsler ve onların sosyal medyadaki müttefikleri spamlar!
Kimi zaman , PC’den akıllı telefona kadar, cihazlarımızı mahvediyorlar, kimi zaman da sosyal medyadaki karizmatik varlığımızı madara ediyorlar. Hatta son dönem türlü cıvıklıklarla… Yıllardır tanıdığınız saygın bir beyefendi bir bakıyorsunuz “hey millet” türü vıcık vıcık laflarla sizin “bel ağrısı”, “hızlı zayıflama” türü sorunlarınızla ilgileniyor ya da üzücü bir biçimde “dullarla sohbet” hattına davet ediyor. Başka yerde biri; sizin profilinizi kimlerin gezdiği ile veya sosyal medyada kaç puan aldığınız gibi konular ile ilgilendiğinizi sanıyor, “ezik” deyip timeline’da hızlanıyor. Yalnızca bir spam yüzünden içten içe birbirinden soğuyan insanlar, kadim dostunu Facebook yönetimine şikâyet eden var! Değer mi?
Değmez. İşte bu cihaz düşmanı, karizma çizici hain virüsler bu nedenle dev bir pazar ekonomisi yaratıyor. Öyle ki artık virüslerin endeksi bile var. 

USB virüsü birinci! 
Endeksi hazırlayan Eset antivirüs yazılım şirketi. Live Grid isimli endeks bulut-tabanlı zararlı yazılım toplama sistemi. Virüs endeksi tüm dünyadaki Eset kullanıcılarından derlediği verileri işliyor.
Endeksin son verileri incelendiğinde bu teknolojik bela virüslerin arasındaki “heyecanlı” yarışa da tanıklık ediyoruz. Örneğin USB’ler ile bulaşan virüsler, ifadeye dikkat, “Dört aylık bir aradan sonra 2012 Mayıs ayında yeniden dünya tehdit liderliğine oturdu.” 2012 Ocak ayından bu yana tehdit şampiyonu olan ve kullanıcıları sahte linklere yönlendiren “HTML/Scrinject.B” virüsü ikinci sıraya düştü. 

Nasıl korunmalı? 
Her birinin oransal karşılığı da var. Buna göre mayıs ayında USB’ler yoluyla bulaşan zararlı yazılımları tanımlayan “INF/Autorun” virüsü yüzde 6,36 oranıyla birinci, “HTML/Iframe.B” zararlısı yüzde 4,84 ile ikinci sıraya, “HTML/ScrInject.B” virüsü ise yüzde 4,09’luk görülme oranı ile üçüncü sıraya yerleşti.
ESET uzmanları, bu tür tehditlerden korunmak için sistem yamalarını güncel tutmayı, Autorun yani “otomatik çalıştır“ özelliğini devre dışı bırakmayı ve güncel bir antivirüs yazılımı kullanmayı öneriyor.
Bir de tabii temel ve hayatın her alanında kulağa küpe iki kuralından uzaklaşmamalı. Merakınıza yenilmeyip, ona buna tıklamayın ve korunmadan sanal âlem ile ilişkiye girmeyin! Böylesini deneyin, %100 çalışıyor!


Surface mi iPad mi?
ABD’li talkshow’cu Conan O’Brien Windows’un yeni tableti Surface (Yeryüzü) ile ilgili bir espri yaptı: “Surface’i neden mi almalısınız üstüne iPad’inizi koymak için”… Conan’a hak veren olur mu bilinmez ama Windows bu alanda Apple’ı biraz yoracak gibi. Nasıl mı? Öncelikle klavyesi. Ürün iki biçimde sunuluyor. Birincisinde iPad gibi duyarlı düz tuşlar yer alacakken ikincisinde geleneksel çıkıntılı tuşlu cihaz seçeneği var. Surface’in bir avantajı ise 10.6 inç’lik ekranının iPad’inkinden neredeyse 1 inç daha büyük olması. Windows’un en önemli silahı ise USB girişi!

bigPara.com