Heyecanı azalınca emekli olup Ergo'nun başına geçti

Heyecanı azalınca emekli olup Ergo'nun başına geçti
Heyecanı azalınca emekli olup Ergo'nun başına geçti

Messemer (solda) Kozanoğlu?nu uluslararası operasyonlarda yer alacak konseye seçtiklerini açıkladı. FOTOĞRAF: AA

Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanlığı'ndan emekli olan Kozanoğlu bir hafta sonra Ergo Grubu CEO'luğunu üstlendi

İSTANBUL - Ergo Grubu Türkiye İcra Kurulu Başkanlığı’na (CEO) Akın Kozanoğlu’nu  getirdi. Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanlığı’ndan geçen hafta emekli olan Akın Kozanoğlu, düzenlenen sohbet toplantısında gazetecilerle bir araya geldi.
Sabancı Grubu’nda 33 yıl görev yaptığını, bu sürenin kendisi için çok heyecanlı, yeni atılımlar ve yeni projelerle geçtiğini anlatan Kozanoğlu, şunları söyledi:
“Sabancı Grubu’nda yaptığım projeler, atılımlar o kadar fazla oldu ki biraz heyecanımın azaldığını gördüm ve yeni heyecanlar arama evresine girdim. Bu sebeple Sabancı’dan ayrılma kararı aldım. Sigorta sektörü önümüzdeki 10-20-30 yıl içerisinde en hızlı ilerleyecek, en fazla gelişecek sektörlerden biri olduğu için seçtim. Teklif Ergo’dan geldi. Karar aşağı yukarı üç-dört hafta önce alındı.”
Sabancı Grubu gibi bir grubu bırakıp gitmenin kolay bir iş olmadığını belirten Kozanoğlu, “Kişisel koşullar oluşmasaydı ya da böyle değerli bir şirketten böyle bir teklif gelmeseydi Sabancı Grubu’ndan ayrılmayı düşünmüyordum” dedi. Her profesyonelin zaman zaman teklifler aldığını ifade eden Kozanoğlu, “Hem zamanlama hem teklif eden şirketin kalitesi hem de benim o zamandaki haleti ruhiyem uyuştu ve teklifi kabul ettim” dedi.

Sabancı Holding’le ilgili konuşmadı
Kozanoğlu, gazetecilerin Sabancı Grubu’nda çalıştığı döneme ilişkin sorularına, bu dönemle ilgili konuşmasının doğru olmadığını ifade ederek, cevap veremeyeceğini söyledi. Bir gazetecinin, “Peki bıraktığınız görev sağlam ellere teslim edildi mi?” sorusuna Kozanoğlu, “Kesinlikle, hiçbir şüphem yok” diye karşılık verdi. Ergo’nun Türkiye’de yeni atılım yapmak isteyen bir sigorta şirketi olduğunu dile getiren Kozanoğlu, bu hedeflerin gerektirdiği atılım ve çabaların kendine cazip geldiğini belirtti. (aa)

Ergo’nun beş kişilik konseyine seçildi 
Ergo International AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jochen Messemer ise, şöyle konuştu: “Kendisinin deneyiminden uluslararası anlamda da faydalanmış olacağız. Uluslararası operasyonlarda görev alan beş CEO’yu konseye dahil ettik. Akın bey de bunlardan biri... Bu konseye en önemli gördüğümüz pazarların CEO’larını alıyoruz. Türkiye’yi uluslararası operasyonlarımız içinde çok önemli bir pazar olarak görüyoruz. Konseyde Avusturya, Polonya, Yunanistan ve Hindistan CEO’ları var.” (aa)