'Heyet, kısa sürede Türkiye'de olur'

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, sosyal güvenlik reformu yasasının kabul edilmesinin ardından IMF heyetinin 3. gözden geçirme çalışmaları için çok kısa sürede Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

WASHINGTON - IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, sosyal güvenlik reformu yasasının kabul edilmesinin ardından IMF heyetinin 3. gözden geçirme çalışmaları için çok kısa sürede Türkiye'ye geleceğini açıkladı. IMF Başkanı Rodrigo de Rato ise sosyal güvenlik reformunun TBMM'den geçmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.
Rato ve Krueger, IMF-Dünya Bankası yıllık bahar toplantıları öncesi, Washington IMF Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenlediler. De Rato, Sosyal Güvenlik Reformu Yasası'nın TBMM'den geçmesini ise 'aşırı önemli' diye değerlendirdi.
Daha sonra söz alan IMF Birinci Başkan Yardımcısı Krueger da, heyetin hafta sonunda yapılacak 'Uluslararası Para ve Finans Komitesi' toplantısından belki bir hafta sonra veya yaklaşık böyle bir süre içinde Türkiye'ye gideceğini kaydetti.
Yüksek petrol fiyatlarının Türk ekonomisine etkisi konusunda Krueger, Türkiye gibi cari açık problemi ile karşılaşan ülkelerin bu meseleye dikkatle yaklaşmaları gerektiğini ifade ederek, Türkiye'ye enerji tasarrufu tavsiyesinde bulundu.