'Hiçbir ülkede bu kadar lüks otel yok'

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, Antalya'da beş yıldızlı otel enflasyonu yaşandığını söyledi. Barut, Antalya'da son yıllarda çok sayıda otel yapıldığını...

ANTALYA - Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, Antalya'da beş yıldızlı otel enflasyonu yaşandığını söyledi. Barut, Antalya'da son yıllarda çok sayıda otel yapıldığını, Turizm Bakanlığı belgeli tesislerin 921'e ulaştığını belirtti.
Barut, Antalya'da turizm yatırımların beş yıldızlı otellerde yoğunlaştığına dikkat çekerek, "İspanya genelinde 155 adet beş yıldızlı otel varken sadece Antalya'da 176 adet beş yıldızlı otel bulunuyor. Beş yıldızlı otel standartlarındaki tatil köylerini de sayarsak beş yıldızlı otel sayısı 200'ü aşıyor. Bu kadar çok sayıda lüks otel dünyanın hiçbir şehrinde veya ülkesinde yok" dedi. Antalya'da adeta beş yıldızlı otel enflasyonu yaşandığını vurgulayan Barut, yatırımcılar arasında beş yıldızlı otel yapımının yarış haline geldiğini söyledi.
"Lüks otel yaparım çok kazanırım düşüncesi hâkim ama bu düşünce yanlış" diye konuşan Barut, doğru hedef kitlesi belirlenmeden yapılan birçok tesisin hak ettiğinin çok altında pazarlandığını, bu nedenle 'Turizm Master Planı' istediklerini vurguladı.
'İki yıldız da kârlı olabilir'
Nereye, hangi kapasitede, ne tür bir otel yapılacağının belirlenmesi gerektiğini dile getiren Barut, "Lüks otel yaparım yüksek fiyata satarım düşüncesiyle hareket etmek yanlış. Doğru hedef kitlesiyle iki yıldızlı otel de iyi fiyata satılabilir. Lüks otel yerine iki yıldızlı otel de kârlı olabilir" ifadesini kullandı.
Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre Antalya'da işletme ve yatırım belgeli 17 bin 866 yatak kapasiteli 24 adet birinci sınıf tatil köyü, 150 yatak kapasiteli bir adet ikinci sınıf tatil köyü bulunuyor. 135 bin 414 yatak kapasiteli 176 adet beş yıldızlı, 101 bin yatak kapasiteli 220 adet dört yıldızlı otel bulunan Antalya'da 34 bin 349 yatak kapasiteli 165 üç yıldızlı, 9 bin yatak kapasiteli 115 adet iki yıldızlı otel var. İl genelinde toplam 343 bin yatak kapasiteli 921 turistik tesis hizmet veriyor.