Hillary'den Pekin yaptırımına destek

Çin'in revalüasyon yapmaması halinde ABD'ye ithal edilen tüm Çin menşeli ürünlere yüzde 27.5 vergi yükümlülüğü talep eden yasa teklifine eski başkan Bill Clinton'ın eşi New York Senatörü Hillary Clinton destek verdi.

İSTANBUL - Çin'in revalüasyon yapmaması halinde ABD'ye ithal edilen tüm Çin menşeli ürünlere yüzde 27.5 vergi yükümlülüğü talep eden yasa teklifine eski başkan Bill Clinton'ın eşi New York Senatörü Hillary Clinton destek verdi.
Şubat başında İHKİB yetkilileriyle Washington'da bir görüşme yapan ABD'li senatör Lindsey Graham'ın önayak olduğu 'döviz yasası' ile Çin bugüne kadarki en ağır yaptırımla karşılaşmış olacak. Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler bir araya gelerek Çin'i gümrük vergisiyle tehdit eden döviz yasasını Bush yönetimine sundu. İHKİB Başkanı Orakçıoğlu GAFFT'ın küresel liderlerinden Lindsey Graham gibi çok sayıda senatörle görüştüklerini ifade ederek "ABD ve AB'nin tavrının belirleyici olacağını bildiğimiz için temaslarla sıkıntıyı anlatmaya çalışıyoruz" dedi.
Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve Demokrat Parti New York Senatörü Charles Schumer, Bush yönetiminden Çin'den ithal edilen tüm ürünlere vergi yükümlülüğü yasası talep edeceklerini açıkladı.
Yasa çıktıktan sonra ABD, Çin'e 180 gün süre vererek döviz kurlarını stabilize etmesini isteyecek. Çin, bunu yerine getirmezse ABD Çin'den gelen tüm ürünlere yüzde 27.5 gümrük vergisi uygulayacak. Senatörler, bu uygulamanın DTÖ yasalarına uygun olduğunu ve zaten gümrük vergisi uygulamak için DTÖ'nün iznine ihtiyaç duymadıklarını belirtti.