Hindistan, Türk işadamlarıyla ortaklık istiyor

İSTANBUL - Hintli iş adamları, Orta Asya pazarları konusunda ortaklık için Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan (BDT) işadamlarıyla biraraya gelecek. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundan (DEİK) yapılan yazılı açıklamaya göre, Hindistan ’ın en büyük iş dünyası örgütü Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FICCI), Orta Asya pazarları konusunda Türk iş adamlarıyla ortaklık talebini DEİK’e iletti.
DEİK, Hindistan’ın önde gelen şirketlerin temsilcilerini, BDT’de etkin Türk işadamları ve BDT’den bakan ve işadamlarıyla buluşturacak. Aralarında üst düzey şirket yöneticilerinin de bulunması öngörülen 200’den fazla katılımcı, İstanbul’da 24-25 Ağustos 2010 tarihlerinde biraraya gelecek. Türkiye dahil, 11 ülkeden temsilcilerin katılacağı zirve için Hindistan tarafı Ermenistan ’dan da şirketlerin davet edilmesini istedi. Ermenistan’dan lojistik, uluslararası sertifikasyon, tarım, bilgi teknolojileri, et ve et işleme sektörlerinde faaliyet gösteren beş şirketten katılım bekleniyor.

11 ülkeden katılım olacak       
Zirvede, aralarında Ukrayna, Gürcistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Belarus, Moldova, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan da olmak üzere 11 ülkeden katılımcılar olacak. Hindistan merkezli şirketler, BDT ülkelerinde sorun yaşarken, Türk işadamları ve Türk şirketleri, bölgede olumlu imaja sahip. Hindistan iş dünyası, BDT ülkelerindeki faaliyetlerini güçlendirmek için Türk şirketlerle iş birliği yapmak istiyor.
DEİK’in düzenleyeceği iş forumu, Hindistan merkezli şirketlerle BDT ülkelerinde etkin Türk iş adamları ve BDT ülkelerindeki iş adamı ve bakanları bir araya getirecek. Hintli firmalar, enerji, altyapı, turizm, bankacılık, tarım, ilaç, bilgi teknolojileri, telekom sektörlerinde Türkiye’den işadamlarıyla işbirliği yaparak BDT ülkelerine açılmayı hedefliyor. (aa)