Hindistan Türkiye'yi şikayet etti

Hindistan Türkiye'yi şikayet etti
Hindistan Türkiye'yi şikayet etti
Hindistan pamuk ipliği ithalatı politikası nedeniyle Türkiye'yi Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti

CENEVRE - Dünya Ticaret Örgütü (WTO), Hindistan'ın Türkiye 'nin pamuk ipliği ithalatı politikasını örgüte şikayet ettiğini açıkladı. WTO Internet sitesinde dün yer alan açıklamaya göre Hindistan, Türkiye'nin kendi pamuk sektörünü desteklemek için aldığı " güvenlik önlemlerine" itiraz ediyor.

Bir Hintli yetkili, bu uygulamanın Hindistan'ın ihracatına yılda 600 milyon dolara kadar zarar verebileceğini söyledi. Güvenlik önlemleri, WTO kurallarına aykırı olmayan bir yöntem ve beklenmedik bir ithalat tehdidiyle karşılaşan bir sanayinin, geçici olarak uygulanan gümrük vergileri ile korunması demek.

Hindistan pazartesi günü yaptığı şikayette, dava açma aşamasına gelmeden önce Türkiye ile anlaşmazlığın çözümü için taraflarca son fırsat olarak kullanılan "danışma toplantıları" düzenlenmesini istedi.

Hintli yetkili, Türkiye'nin 2008 yılında üç yıl için güvenlik önlemleri uygulamaya başladığını ancak bu sürenin 2011 Temmuz ayında sona ermesinin ardından, süreyi uzatabileceğini ve bu karar öncesinde geçici güvenlik önlemleri uygulayacağını açıkladığını söyledi.

Yetkilinin verdiği bilgiye göre, Türkiye daha sonra yeniden kalıcı koruma önlemlerini uygulamaya koydu. Hindistan, Türkiye'nin 2011 Temmuz ayından sonra kalıcı önlemler uygulamaya hakkı olmadığını savunuyor.

Dünyanın önde gelen pamuk ipliği üreticilerinden olan Türkiye, 2005 yılında yaşadığı büyük ithalat üzerine bu ürüne ek vergiler getirmişti. Bu vergiler WTO'nun onayladığı azami yüzde 5'i aşarak yüzde 15-20 oranlarına çıkarılmıştı.

Türkiye, çok büyük ithalat kaynağı olmayan bazı gelişmekte olan ülkeleri bu vergilerden muaf tutuyor ancak en büyük ithalat kaynağı olan Hindistan'a karşı uyguluyor. (ajanslar)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107880210788023

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aynısı Yapılmadımı? - Clear

  Aynısı bir çok üründe ve birçok ülke tarafından,zamanında bize de yapılmadımı? Makarnamızdan tekstilimize kadar,hem Avrupa ve hem de ABD kota koymadımı? O yüzden birçok gıda sektörü ve tekstil sektörü, kriz geçirmedimi? Asıl dertleri başka;yeğenim tekstil mühendisi ve ünlü bir şirketin de CEO'su,ordan biliyorum,Bengladeş'ten Ürdün'e kadar fabrika kurmaya başladık.Elbette Çin ve Hindistan'nın piyasası sallanmaya başladı;ama bu rekabet piyasası;yani son derece doğal bir olay; onlara gelince şapur şupur da bize gelince mi Yarabbi şükür?

  Mecbur muyuz ? - agnksm

  Yanlış politikaların sonuçları bunlar.Her Bakan kendi düşüncesine göre bu işleri organize ederse sonuç böyle olur.Ben kendi üreticimi batırıp sizleri yükselteceğim.Ne güzel değil mi amma ?.Tabi şimdi siz bizden şikayetçi olursunuz.

  ?? - Berhan90

  Aynısı Hindistan yapsa aynı tepkiyi almaz mıydı.Yoksa dünyanın en akıllısı biz miyiz?