'Hindistan'dan yazılım mühendisi getirebiliriz'

Vestel Dış Ticaret Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Turan Erdoğan, Vestel'in 500 olan mühendis sayısını 1000'e çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Sadece İstanbul'daki Arıkent'e bu yıl 100 yazılım mühendisi almak istiyoruz.

İSTANBUL - Vestel Dış Ticaret Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Turan Erdoğan, Vestel'in 500 olan mühendis sayısını 1000'e çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Sadece İstanbul'daki Arıkent'e bu yıl 100 yazılım mühendisi almak istiyoruz. Bulamazsak Hindistan'dan getirebiliriz" dedi.
Eduplus Eğitim Danışmanlık ve Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen Dünyaya Açılan Türk Şirketlerinin Başarı Öyküleri konulu 3. Geleceğin Yönetimi Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, 1984 yılında kurulan Vestel'in esas gelişimini 1994 yılında Zorlu Grubu'na katılmasıyla gösterdiğini, 1994'te 250 milyon dolar olan cironun geçen yıl 3 milyar dolara ulaştığını ve bu gelişmenin lokomotifinin ihracat olduğunu anlattı.
Erdoğan, 1996 yılında 80 milyon dolar olan ihracatın geçen yıl 2.1 milyar dolara yükseldiğini belirtti. 1995-1996'da 1000 kişi istihdam eden Vestel'in geçen yıl istihdam ettiği kişi sayısının 10 bin 100 kişiye ulaştığını söyleyen Erdoğan, Avrupa'ya her üç televizyondan ikisinin Türkiye'den gittiğini, burada Vestel ve diğer elektronikçilerin ciddi başarı gösterdiğini vurguladı. Erdoğan, 106 ülkeye ihracat yaptıklarını ve her ülkede lokal ortakları olduğunu ifade etti.
'Japon TV'lerini üretiyoruz'
Erdoğan, şu anda bütün Japon televizyonlarını üretir hale geldiklerini belirterek, "Yani Türkiye'nin, Japonlar için Avrupa'ya satacakları mallarda önemli bir elektronik üretim üssü olduğu fikrini satmak lazımdı. Bunu Vestel'in başardığına inanıyorum" dedi. Dünyanın en gelişmiş televizyon fabrikalarının Türkiye'de olduğunu vurgulayan Erdoğan, Vestel'in son beş yılda 700 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını ifade etti. İhracatın yeni bir tanımının olması gerektiği inancını dile getiren Erdoğan, ihracatta değişik kriterlerin değerlendirilmesi gerektiğini vurgularken, ülkeden dışarıya yapılan ihracatın değil, Türkiye'ye sağlanan katkı, ödenen vergiler ve yaratılan iş gücünün de göz önünde bulundurulmasını istedi.
Hedef 3 milyar dolar
Vestel'in yurtdışında marka takıntısı olmadığını ifade eden Erdoğan, teknolojik ve kaliteli ürünler üretebilmenin önemli olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, Türkiye'de finansman sıkıntısı yaşandığını, bu ihtiyacın yurt dışındaki firmalardan karşılandığını, kendilerinin de bunun için pahalı bir bedel ödediklerini söyledi.
Vestel'in Ar-Ge'ye büyük önem verdiğini kaydeden Erdoğan, "Vestel'in bugün 500 mühendisi var. Hedefimiz 1000 mühendise ulaşmak. Bu 2-3 yılı bulur. Bilgisayar ve elektronik bölümünden mezun yazılım mühendisleridir bunlar. Sadece İstanbul'daki Arıkent'e bu yıl 100 yazılım mühendisi almak istiyoruz. Bulamazsak Hindistan'dan getirebiliriz" diye konuştu. Erdoğan, Gümrük Birliği anlaşmasının derhal masaya yatırılmasını ve Avrupa Birliği'ne tam üye olana kadar aleyhe olan maddelerin değiştirilmesini istediklerini de sözlerine ekledi. Erdoğan, gazetecilerin sorusu üzerine, bu yıl şirketin ihracat hedefini 3 milyar dolar olarak belirlediklerini söyledi.