'Hırsızları bulduk ama paralar ortada yok'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, kurum çalışanlarının 'borçlulardan gelen tehditlerden geri kalmayan' tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

İZMİR - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, kurum çalışanlarının 'borçlulardan gelen tehditlerden geri kalmayan' tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Ertürk, "Dikkat ederseniz güç müç dinlemiyoruz. Suçlu kategorisinde güçlü geçinenlerle uğraşıyoruz" dedi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İzmir Şubesi'nin düzenlediği toplantıda konuşan Ertürk, batık bankalardan yalnızca banka sahiplerinin değil geniş bir kesimin nemalandığını, 50-60 milyar dolarlık batığın nereye gittiğini kimi zaman kendilerinin de bulamadığını ifade etti. Ertürk, 'hırsızın yakalanmasına karşın paranın ortada olmadığı' durum yaşandığını kaydetti.
Banka sahiplerinin bir yerlerde sakladığı çok büyük miktarda paraların bulunmadığını, bu paranın 'değişik hortumlarla dağıtıldığını' öne süren Ertürk, "Geride ancak birkaç şirket kalmış. Bu kadar ses çıkaran iş, yakalayabildiğimiz ve satmak için uğraştığımız mallardır" diye konuştu.
'Ahlaksızlığın önü alındı'
Ertürk, yapılan çalışmalarla finansal sektörde herkesin 'yanlışının cezayla karşılaşacağını' gördüğünü, böylece bulaşıcı bir durum olan ahlaksızlık ve hukuksuzluğun önüne geçildiğini savundu. Geçmişte suçluların siyasette, yargıda, toplumsal hiyerarşide ve her yerde güçlü olduğunu ileri süren Ertürk, "Artık bunun da sonunun gelmiş olması lazım. Bizim çabalarımız aynı zamanda bunun sonunun gelmesine katkı koyuyor" ifadesini kullandı.
Bir kamu kurumu olarak, çalıştıkları konularda 'örnek müessese' olmaya çabaladıklarını dile getiren Ahmet Ertürk, "Hakkımızda sadece İmarbank ile ilgili 1000, toplamda ise 20 bin dava var. Şahsıma karşı açılan bir dava yok zannediyordum" diye konuştu. Bankacılık sektörüyle milliyetçiliğin bağdaşmadığını da ifade eden TMSF Başkanı Ertürk, "Ulusalcılık ekonomiye sirayet etmişse ürkütücü bir gelişme olur. Bu, bir servet bölüşüm mekanizmasına dönüşebilir" diye sözlerini tamamladı.