Hisarcıklıoğlu: Ekonomide yeni bir yol haritasına ihtiyaç var

Hisarcıklıoğlu: Ekonomide yeni bir yol haritasına ihtiyaç var
Hisarcıklıoğlu: Ekonomide yeni bir yol haritasına ihtiyaç var

Hisarcıklıoğlu, ?Türkiye krizden etkilendi. 2008?in son çeyreğindeki yüzde 6.2?lik küçülme bunun göstergesi? dedi. FOTOĞRAF: BÜLENT UZUN / AA

TOBB'un 64. Olağan Genel Kurulu'nda ikinci kez başkan seçilen Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonominin krizden nasıl çıkılacağını gösteren yeni bir yol haritasına ihtiyacı olduğunu söyledi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA- İş dünyasının çatı örgütü TOBB’un ikinci kez Başkanlığına seçilen Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomide yeni bir yol haritası istedi.  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleşen 64. Olağan Seçimli Genel Kurulun açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, iktidara ve muhalefete birliktelik çağrısında bulunurken, hükümetin yeni kabine üyelerinden ekonomik krizin geçtiğini düşünüp krize karşı önlemleri ertelememesini istedi.
Konuşmasında sık sık ‘birliktelik çağrısında’ bulunan Hisarcıklıoğlu, kriz sürecinde rekor karlar açıklayan ancak işletmelere kredi vermek istemeyen bankalara, “Kredi akışını kestiklerini, hesapları bloke ettiklerini unutmayacağız” uyarısında bulundu.
Hisarcıklıoğlu, hükümetin yerli üretim çağrısına rağmen kamu kurumlarının ithal mallara yönelmesini sert bir dille eleştirerek, ‘medeni ülkelerde bunlar yaşansa, ilgili kamu görevlileri sadece vicdani sorumlulukları gereği istifa edeceklerini’ söyleyerek salonda alkışların kopmasına neden oldu. 

Kriz teğet geçmemiş
Hisarcıklıoğlu, sanayicilere, “Sizler, ülkemizin çimentosu, harcı, lokomotif gücüsünüz”  diye seslenerek konuşmasına başladı. “Türkiye bu krizden etkilenmiştir” diyen Hisarcıklıoğlu,  2008 son çeyreğindeki yüzde 6,2’lik küçülme, bunun en somut göstergesi olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, iç piyasadaki sıkıntıların giderek arttığına dikkat çekerken,  şunları söyledi:
“2009’un ilk iki ayındaki karşılıksız çek ve protestolu senet tutarı, 2008’in aynı dönemine göre yüzde 27, 2007’ye göreyse yüzde 61 oranında artmıştır. Son 6 ayda bankaların TL. kredileri 14 milyar TL. azalırken, takipteki krediler yüzde 46 büyüyerek 17 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bankacılık kesimindeki daralma özellikle Kobi’leri olumsuz etkilemiştir. Kobi’lere verilen krediler yüzde 13 düşmüş, bankalarla çalışan Kobi sayısı 202 bin adet azalmıştır. Halen 149 bin Kobi’nin, kredileri takibe alınmıştır.”
Hisarcıklıoğlu,  küresel krize karşı artık ciddi tedbirlerin alınmasını istediklerini belirtirken, “Susan makineler yeniden çalışana ve bu makinelerin yanına bir makine daha koyana kadar, gündem ekonominin büyümesi olmalıdır” açıklamasında bulundu.
“Gençleri işsiz bir toplum, kalkınmanın değil köşe dönmeciliğin, hukukun değil kuralsızlığın, ahlâkın değil bencilliğin egemen olduğu bir toplum olur. Geleceğe umutla bakmayan bir toplumun sonu Güney Amerika gibi 7 metrelik duvarlarla çevrili evlerdir” diyen Hisarcıklıoğlu’nun, Türkiye’nin böyle bir geleceğe mahkum edilmemesi gerektiğini sözleri salonda alkışlarla karşılandı.

‘Farklılıklara saygılı olun’
Hisarcıklıoğlu, adalet ve hakkaniyet kavramlarını canla başla savunması gerektiğini ve toplumsal hayatta ötekini göstererek kendimizi tarif etmekten vazgeçmesini istedi.  Rifat Hisarcıklıoğlu, “Farklılıklarımıza, farklı düşüncelere ve inançlara saygı göstermek zorundayız. Aslında hepimiz, aynı bütünün parçalarıyız ve ancak birlikte varız. Şimdi, ülkemizin tüm kurumlarına bir mesajımız var. Birlik olun, bize heyecanımızı geri verin” dedi. 

‘Yaşam standardı artsın’
Krizden nasıl çıkılacağına dair bir yol haritasına ihtiyacının olunduğunu dile getiren Rifat Hisarcıklıoğlu, taleplerini şöyle sıraladı:
“Cumhuriyetin kazanımlarının korunduğu, değerlerimize saygılı ve dünya standartlarında bir yaşam tarzı. Özgürlükler alanının genişlediği bir ülke. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir Türkiye. İlişkilerin değil kuralların belirleyici olduğu bir yer. Eşit şartlarda rekabete dayalı, fırsat eşitliğinin olduğu piyasalar. Adaletin görevinin, öncelikle masumları korumak olduğu, bir sistem.  Şeffaf bir kamu yönetimi anlayışının yerleştirilmeli.”

‘Krize peşin teslim olmayın’
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na atanan Nihat Ergün, TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada işadamlarına seslenerek ‘Krize peşinen teslim olmayın” dedi. Nihat Ergün, şöyle devam etti:
“Küresel mali krizin etkisi altındayız, ama hiç kimse krizin kendisine veya etkilerine peşinen teslim olmamızı  beklemesin. Kimse de peşinen teslim olmasın.” 

Bankalara ‘kredileri kestiniz, faizi yükselttiniz’ hatırlatması
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, reel sektöre kredi vermekten çekinen bankalara, “Hesapları bloke ettiklerini unutmayacağız” ikazında bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Bu arada, bazı bankaların, hem rekor karlar açıklayıp, hem de krizden dolayı likidite sıkıntısı yaşayan şirketlerimizin üzerine giderek, insafsız kredi faizleri uyguladıklarını, kredi akışlarını kestiklerini, hesaplarını bloke ettiklerini de unutmayacağız” dedi. 

Yargıda şeffaflık istedi
Hisarcıklıoğlu, Siyasi Partiler ve Seçimler Kanunu’nda değişiklik yapılarak, milletin kendi vekilini belirlemesi, vekilin de, kendini seçen asıl makam olan milletin sesi olması sağlanmasını istedi. Başkan Hisarcıklıoğlu, yargı reformu yapılmasını isterken, şunları söyledi:
“Şu anda en haklı olduğunuz bir davanın sonuçlanması bile, neredeyse 2 yıl sürüyor. Sadece Danıştay’da 150 bin dosya bekliyor. Böylesine yoğun iş yükü altında ezilen ve yetersiz çalışma koşullarına tabi tutulan bir sistem, adaleti sağlayabilir mi? Bir tarafta mülkün temelinde adaletin olduğunu söyleyeceğiz. Sonrada suçluları cezalandırmayan, masum ve mazlumları korumayan bir sisteme,
kendimizi mahkûm kılacağız. Mahkemeye güven kalmıyor.” 

‘Başka ülkede olsa görevlerini  kendiliklerinden bırakırlardı’
Hisarcıklıoğlu, kamunun yerli malı kullanmamasına serzenişte bulunarak “Peki, Sayın Başbakanımızın talimatı olmasına rağmen, Avrupa’nın en büyük otobüs üreticisi Türkiye’de, milyonlarca dolarlık ithal malı otobüsler niye tercih edilmektedir? Türkiye dünyanın en kaliteli mermerlerini üretirken, bazı belediyelerin ısrarla kalitesiz granit ithal etmesine niye göz yumulmaktadır? Daha yakın bir zamanda, pek çok şehrimizde binlerce insan aynı anda hastalanmadı mı? İstanbul’un göbeğinde ruhsatsız çalışan bir imalathane havaya uçtu, insanlar ölmedi mi?” sorularını yöneltti.

Alkışlarla karşılandı
Dünyanın herhangi bir medeni ülkesinde bunlar yaşansa ilgili kamu görevlilerinin sadece vicdani sorumlulukları gereği kendiliğinden görevlerini bırakacaklarına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu’nun, Türkiye’de ise bunun tek örneğinin bulunmadığını söylemesi delegelerin yoğun şekilde ayakta alkışlarına neden oldu.
Hisarcıklıoğlu, saydığı nedenlerden dolayı kamu idaresinde bir zihniyet değişimine acilen ihtiyaç bulunduğunu belirterek, kamu görevlilerinin halkın amiri değil, hizmetkarı olduklarını bilmeleri ve maaşlarını ödeyen halka karşı daha fazla sorumluluk hissetmeleri gerektiğini kaydetti.
Delegelere seslenen Hisarcıklıoğlu, “Sizlerle gurur duyuyorum hep beraber TOBB’u sadece şikayet eden değil, sorunu teşhis eden, inisiyatif alan, çözüm üreten kuruma dönüştürdük” dedi.