Hisarcıklıoğlu: En önemli sorun işsizlik

ISPARTA - Isparta Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ‘2008 Yılı Tescil İşlem Hacmi Töreni’ne katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik olduğunu söyledi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Şu anda Türkiye’de 6 milyon 300 kişi işsiz. Neredeyse her ailede bir kişi işsiz. Bunlara iş, yer sağlayacak tek nokta ise girişimci sayısını artırmak” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Düşünebiliyor musunuz? Nüfusun yarısı 28 yaş üstü. Neredeyse her ailede bir kişi işsiz. Bunlar umutsuz, umutlarını kaybetmişler. Bunlara iş, yer sağlayacak tek nokta ise girişimci sayısını artırmak. Her yıl işsizlik kervanına 700 bin kişi katılıyor. Bu rakam 10 yıl sonra yılda 1 milyona ulaşmış olacak. Bunlara nasıl çare olacağız, girişimci sayısını artırmakla olacak” diye konuştu.
Özellikle kadın ve genç girişimci sayısının artırılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Nüfusumuzun yarısı kadın olmasına rağmen kadınlardaki girişimci sayısı çok az. Gençlerimize baktığımızda da nüfus yaş ortalaması 28 yaş grubundadır. Önümüzdeki dönemde Türkiye yine zengin olacaksa genç girişimciyi özendirmekle olacaktır” dedi. (aa)