Hisarcıklıoğlu son kez TOBB'a aday

Hisarcıklıoğlu son kez TOBB'a aday
Hisarcıklıoğlu son kez TOBB'a aday

Rifat Hisarcıklıoğlu, Fuat Miras?ın istifa etmesi üzerine 2001 yılında göreve gelmişti. FOTOĞRAF: ERHAN ELALDI /AA

TOBB'un seçimli genel kurulu yarın Ankara'da yapılıyor. Kuruluş yasası gereği Rifat Hisarcıklıoğlu'nun son kez başkanlığa aday olması bekleniyor

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 64. olağan seçimli genel kurulu yarın TOBB ETÜ’de gerçekleştirilecek. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Odalar Birliği Yasası’nı yeniden düzenleyen 5174 sayılı TOBB Yasası’na göre 2 Mayıs’taki genel kurulda son kez başkanlığa aday olacak. Bilindiği gibi Hisarcıklıoğlu, Eski Başkan Fuat Miras’ın istifa etmesi üzerine 16 Haziran 2001 tarihinde Odalar Birliği Yönetim Kurulu’nun kendi arasında gerçekleştirdiği görev dağılımıyla başkanlığa getirilmişti.
2004 Mayıs ayında yapılması gereken TOBB Genel Kurulu ise Odalar Birliği’nin kuruluş yasasında yapılan değişiklikle seçimlerin bir yıl ertelenmesi üzerine 8 Mayıs 2005 tarihinde gerçekleştirilmiş ve Hisarcıklıoğlu dört yıllığına TOBB Başkanlığı’na seçilmişti. 2 Mayıs 2009 tarihinde yapılacak 64. Genel Kurul’da yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılan Rifat Hisarcıklıoğlu, seçilmesi halinde TOBB’da 12 yıl üst üste en uzun süre görev yapan tek başkan statüsü kazanmış olacak.

2013 yılına kadar TOBB’un başında
TOBB’un kuruluş yasasında yapılan değişiklikle, değişiklik tarihinde oda ve borsalarda görev yapan başkanların görev süresi en fazla üst üste iki dönem (her dönem 8 yıl) ile sınırlandırılmıştı. Bu düzenlemeye göre seçilmesi halinde 2013’e kadar görev yapacak Hisarcıklıoğlu yeniden başkanlığa aday olamayacak. Seçime Hisarcıklıoğlu’nun tek aday olarak gitmesi bekleniyor. (Radikal)