Hisarcıklıoğlu tek aday

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 8 Mayıs'ta yeni yönetimini seçecek. Yönetimin 1400 delege tarafından seçilmesi ile bir ilk yaşanacak olan 60'ıncı genel kurulda, TOBB Başkanlığı için adaylığını açıklayan tek isim Rifat Hisarcıklıoğlu oldu.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 8 Mayıs'ta yeni yönetimini seçecek. Yönetimin 1400 delege tarafından seçilmesi ile bir ilk yaşanacak olan 60'ıncı genel kurulda, TOBB Başkanlığı için adaylığını açıklayan tek isim Rifat Hisarcıklıoğlu oldu. İkinci liste olasılığı ise hemen hemen yok gibi. Aday olmak isteyen oda ve borsa başkanlarının üç gün içinde görevlerinden istifa etmesi gerekiyor. Dört yılda bir yıl seçimli olarak yapılan TOBB Genel Kurulu, bu yıl seçimli. Yeni TOBB Yasası'na göre yapılacak ilk seçimli genel kurul olma özelliği taşıyor. Geleneksel olarak mayısın son haftasında yapılan genel kurulun 8 Mayıs'a alınarak yönetim üzerindeki spekülasyonlara ilişkin süreç daraltıldı. Yine alışılmışın dışında genel kurulun tek güne sığdırılmasında ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ın programı etkili oldu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konseyler yerine delegeler tarafından seçilen ilk başkan olacak. Hisarcıklıoğlu'nun karşısına ikinci aday çıkma olasılığı düşük görünüyor. Her ne kadar 1400 delege seçimlerde kısmen yenilenmiş olsa da oda başkanları düzeyinde değişim yüzde 19'da kaldı. AKP'nin İstanbul dışında etkili olduğu oda seçimi olmadı. TOBB'da başkan dışında kalan 14 kişilik yönetim kurulu listesinde ise ciddi değişim beklentisi var. Yönetimi daha dinamik ve sıkı çalışma döneminin beklediğine dikkat çekilirken, mevcut yapının bu yükü sırtlanmasının zor olacağı vurgulanıyor.