Hisarcıklıoğlu: Turizmcinin önünü açın

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, turizmin, cari açığın kapatılmasında önemli payı olduğunu belirterek, "Devlet turizmde ve tarımda özel sektörünün önünü açsın gerisini merak etmeyin" dedi.

ANTALYA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, turizmin, cari açığın kapatılmasında önemli payı olduğunu belirterek, "Devlet turizmde ve tarımda özel sektörünün önünü açsın gerisini merak etmeyin" dedi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu, 1980-2000 arasında dünyada turist sayısının 280 milyondan 810 milyona çıktığını, 107 milyar dolarlık gelirin 650 milyar dolara ulaştığını, Türkiye'nin de payını binde 4'den yüzde 2.6'ya taşıdığını hatırlattı.
Turist sayısı azaldı
Hisarcıklıoğlu, "Özel sektörün turizme yaptığı yatırım yüzde 14.5. Devlet üzerine düşen görevi yapmalı. İspanya'da kamunun turizme katkısı yüzde 6.6, Yunanistan'da yüzde 3.6... Bizde binde 6" dedi. Bu arada, mayısta, Türkiye'ye giriş yapan turist sayısı yüzde 16.7 azalarak 1 milyon 918 bin 809 kişi olarak gerçekleşti.