Hisarcıklıoğlu'na bakan sert çıkmış

Hisarcıklıoğlu'na bakan sert çıkmış
Hisarcıklıoğlu'na bakan sert çıkmış

Sanayi Bakanı Ergün hükümeti eleştiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu?na biraz sert yanıt vermiş. FOTOĞRAF: AHMET OĞUZ GÜNDÜZ / DHA

Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, ‘kamu harcamalarını artırarak büyüme olmaz, bütçe açığını nasıl kapatacaksınız’ yönündeki ağır eleştrilerine sinirlenen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Başkan Hisarcıklıoğlu’na sert çıktı.
Hisarcıklıoğlu’na ekonomi iyiye gitmeye başladı niçin bu kadar olumsuz bakıyorsunuz sözlerine Hisarcıklıoğlu, büyümediki yüzde 13.8’lik gerileme, sanayi rakamlarında geçen yıla göre yüzde 17’lik küçülmeyi örnek göstererek ekonominin iyi olmadığını rakamlarla belgeledi. Kabinenin ekonomiden sorumlu bakanlarının yer aldığı toplantının basına açık bölümünde Hisarcıklıoğlu, hükümetin küresel kriz sürecinde göstermiş olduğu performansı adeta topa tuttu.
Hisarcıklıoğlu, küresel krize bütçe açığı artan birçok ülkenin açığı nasıl kapatacağına ilişkin bir plan oluştururken, Türkiye’nin hâlâ bir planı olmamasını sert bir dille eleştirdi. Toplantının basına kapalı bölümüne geçilir geçilmez Sanayi Bakanı Ergün’ün Hisarcıklıoğlu’na eleştirilerinden dolayı, “Niçin bu kadar eleştiriyorsunuz?” diye sert çıktığı öğrenildi. Buna karşın Hisarcıklıoğlu’nun ekonomide son dönemde açıklanan işsizlik, büyüme, sanayi üretimi gibi rakamlarla tabloyu ortaya koyduğu ve Bakan Ergün’ün cevap veremediği belirtildi. 

Peşin vergi tartışması
Toplantıda, ayrıca sanayicilerle ‘kümesteki kaz’ tartışması yaşandığı ortaya çıktı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen sanayi örgütü başkanlarının Mehmet Şimşek’e, “Kredi bulmakta zorluk çekiyoruz. Bu finansman problemimizi aşmak için ve sermayemizi güçlendirmek için gayrimenkullerimizi satıyoruz. Ancak, bir yıl içinde iki kez gayrimenkul satıldığı vergi yükü ile karşı karşıya kalıyoruz. Ben ticari anlamda bir gelir elde etmek için değil finansman sıkıntısı çektiğim için gayrimenkulümü satıyorum. Kümesteki kaz gibi yolunuyoruz” eleştrisinde bulunduğu belirtildi. Buna karşı Şimşek, son yapılan düzenlemelerde bu tür satışlardan vergi alınmasını önlediklerini dile getirirken, bürokratlarına tekrar incelenmesi için talimat verdiği öğrenildi.