Hisarcıkoğlu: Asgari ücretin artırılmasını destekliyoruz

Hisarcıkoğlu: Asgari ücretin artırılmasını destekliyoruz
Hisarcıkoğlu: Asgari ücretin artırılmasını destekliyoruz
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin işverene maliyetinin 1500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını desteklediklerini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, asgari ücrete yapılacak zamma ile ilgili, "Asgari ücretin işverene şu andaki maliyeti 1500 lira. Asgari ücret tabi ki artırılabilir. Ancak işverene maliyeti 1500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını destekliyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, G20 Liderler Zirvesi'ne yönelik, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile düzenledikleri basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Asgari ücrete yapılacak zam ve bunun işverene maliyetine yönelik soru üzerine Hisarcıklıoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu akşam işveren temsilcileriyle bir araya geleceğini ve bu konuyu istişare edeceklerini söyledi.

Davutoğlu'nun, bu tür uygulamalarda istişareye ve ortak akla açık olduğunu, herkesin fikrini alarak kararların oluşmasını sağladığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

‘ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILABİLİR’

"İşverenin üzerine yük gelmiyor. Asgari ücretin işverene şu andaki maliyeti 1500 lira. Asgari ücret tabii ki artırılabilir. Ancak işverene maliyeti 1500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını destekliyoruz. Zaten işverene maliyeti 1500 lira olan hakkın 1300 lirasının işçilerimize verilmesini uygun buluyoruz. Bir karşıtlık varmış gibi söyleniyor, böyle bir karşıtlık yok. Biz karşı değiliz, işçimiz daha fazla alsın, daha fazla kazansın. Bundan memnuniyet duyarız."

Hisarcıklıoğlu, Mısır'a yaptığı ziyarete ilişkin soruya karşılık, sadece TOBB başkanı olmadığını aynı zamanda, İslam Ticaret, Sanayi Odası Başkan Yardımcısı olarak yönetim kurulu toplantısı için Kahire'de bulunduğunu söyledi. Avrupa Odalar Birliği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttüğünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, ziyaret kapsamında Avrupa Birliği ve Afrika kıtası arasındaki Enerji Forumu'nda Avrupa iş dünyası adına konuşma yaptığını belirtti. (NTV) 

bigPara.com