Hisse satıp borç ödüyor

Yapı Kredi Bankası'na ve TMSF'ye toplam 4 milyar dolar civarında borcu olan Çukurova grubu, ay sonuna kadar Yapı Kredi'ye ödemesi gereken 100.39 milyon dolarlık faiz borcu ve...

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası'na ve TMSF'ye toplam 4 milyar dolar civarında borcu olan Çukurova grubu, ay sonuna kadar Yapı Kredi'ye ödemesi gereken 100.39 milyon dolarlık faiz borcu ve 15 milyon dolarlık TMSF borç taksidini karşılayabilmek için, elindeki Turkcell hisselerinin yüzde 1.65'lik kısmını JP Morgan'a sattı.
Dün piyasa kapanışından sonra açıklanan hisse fiyatına göre Turkcell'in bir hissesi JP Morgan'a 9,18 YTL'den satıldı. Turkcell'in yüzde 1.65'lik başka bir ifadeyle 24 milyon 361 milyon 922 bin adet hissenin satışı sonunda Çukurova Grubu'nun kasasına yaklaşık 223.6 milyon YTL (173 milyon ABD Doları) girdi.
Çukurova rahatladı
Grubun elde ettiği bu kaynakla bu ayki ödemelerini karşıladığına dikkat çeken yetkililer, mart ayında TMSF'ye yapması gereken 135 milyon dolarlık ödemesi için de yaklaşık 58 milyon dolarlık bir kaynak sağladığını söyledi.
Türkiye'nin önde gelen GSM operatörü Turkcell'in hâkim ortağı Çukurova dün yaptığı açıklamada, kısa dönemli finansman ihtiyacını karşılamak üzere' Turkcell sermayesinin yüzde 1.65'ini temsil eden 24.36 milyar adet hissenin yurtdışındaki yatırımcılara satılmak üzere JP Morgan'a satılmasına karar verdiğini duyurdu. Çukurova açıklamasında, iştiraklerinden Çukurova Investments'ıe ait bu hisselerin tedavülde olmadığı ve satışın, borsa dışında gerçekleştirileceğini kaydetti. Grup hisse satış fiyatının ise yurtdışı yatırımcılardan gelen talep doğrultusunda belirlendiğini vurguladı.
Açıklamada, "Satışın ardından Çukurova olarak Turkcell'deki hissemiz yüzde 42.14'ten yüzde 40.48'e düşecek. Grubumuzun yeniden yapılanma çalışmaları ile ilgili olarak finansman sağlamak için Turkcell'deki hisselerimiz de dahil olmak üzere iştirak portföyümüz ile ilgili çeşitli olasılıklar üzerinde çalışmalar devam ediyor" dedi.
Kasımda da hisse satmıştı
Çukurova'nın elindeki Turkcell hisselerinin yüzde 13.15'i Yapı Kredi Bankası'nda, yüzde 16.5'i grubun YKB'den kullandığı kredilerden dolayı banka tarafından teminat olarak tutulurken, kalan yüzde 13 civarında hisse de grubun TMSF'ye borcundan dolayı Fon'a rehinli durumda bulunuyor.
Çukurova, 2004 Kasım ayında da TMSF'ye olan borcunu ödeyebilmek için 2.45 milyon adet Turkcell hisse satıp ve elde ettiği 15 milyon dolar gelirle bu taksidi ödemişti.