Hisse senedi ve Hazine kâğıdına rekor yatırım

Yabancı yatırımcılar, Hazine borçlanma kâğıtları ve hisse senedi alımı için Türkiye'ye 26.5 milyar dolar getirdi. 2004'te 19.2 milyar dolarlık döviz çıkaran yabancıların yıl boyunca Türkiye'de menkul kıymetlere yaptıkları net yatırım 7.3 milyar dolar oldu.

ANKARA - Yabancı yatırımcılar, Hazine borçlanma kâğıtları ve hisse senedi alımı için Türkiye'ye 26.5 milyar dolar getirdi. 2004'te 19.2 milyar dolarlık döviz çıkaran yabancıların yıl boyunca Türkiye'de menkul kıymetlere yaptıkları net yatırım 7.3 milyar dolar oldu. Son haftalarda yurtdışında ihraç edilen YTL cinsinden borçlanma kâğıtlarına yoğun ilgi gösteren yabancı yatırımcılar, yüksek reel faiz ve düşük kur ikilisinin yine devrede olduğu 2004'te Türkiye'ye rekor düzeyde portföy yatırımı yaptı.
Merkez Bankası verilerine göre, yabancı yatırımcılar, geçen yıl hisse senedi ve Hazine borçlanma kâğıdı almak üzere toplam 26.5 milyar dolar getirdi. Aynı dönemde Türkiye'den çıkardıkları para ise 19.2 milyar dolar oldu. Bu gelişme yabancıların, 2004'te Türkiye'de menkul kıymetlere 7.2 milyar dolarlık yatırım yapmalarıyla sonuçlandı. Geçen yıl, hem yabancıların Türkiye'ye menkul kıymetlere yatırım için getirdikleri, hem bu yolla çıkardıkları döviz, hem de net alımları tüm zamanların en yüksek noktasına çıktı. Şimdiye kadar bu yolla Türkiye'ye en yüksek döviz girişi 11 milyar 579 milyon dolarla 2003 yılında, en yüksek döviz çıkışı ise
14 milyar 647 milyon dolarla 1989'da yaşanmıştı.
Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki portföylerinin tutarı, önemli bir getiri sağladıklarını ortaya koyuyor. Net yatırımın 7.2 milyar dolar olduğu geçen yıl, yabancıların menkul kıymetler portföyünün tutarı ise 13.6 milyar dolarlık artışla 27.2 milyar dolara kadar yükseldi. Bu artışın
6.4 milyar dolarlık kısmının, menkul kıymetlerin getirisinden kaynaklandığı hesaplanıyor. Yabancıların portföyünün bu ölçüde yüksek bir getiri sağlamasında, TL'nın dolar karşısında değerlenmesi önemli rol oynadı. Türkiye'de 27 milyar doları aşan bir portföyün sahibi bulunan yabancıların yüklü menkul kıymet yatırımı yaptıkları yıllarda 'bahar' yaşanan Türkiye ekonomisinde, çıkış yaptıkları yıllarda ise çok derin krizlere yol açtıkları biliniyor. Bu gelişme en belirgin şekilde, 1994, 1998, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinde yaşandı. (Radikal, anka)