Hız artıyor, fiyat iniyor

Türk Telekom özelleştirme öncesinde ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) için ikinci kez atağa geçti. Şirket önümüzdeki günlerde ADSL'de yeni tarife açıklayacak. Buna göre, en düşük ADSL hızı 256 Kbps'den 512 Kbps'ye çıkacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türk Telekom özelleştirme öncesinde ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) için ikinci kez atağa geçti. Şirket önümüzdeki günlerde ADSL'de yeni tarife açıklayacak. Buna göre, en düşük ADSL hızı 256 Kbps'den 512 Kbps'ye çıkacak. Limitsiz bağlantı fiyatı da 49 YTL olacak.
Konuyla ilgili Radikal'e bilgi veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekom'un, geçen yıl ekimde indirdiği ADSL internet erişim ücretleriyle ilgili yeni tarife hazırladığını söyledi. Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre, ADSL erişiminde 256 Kbps hızındaki kullanıcıların hızı fiyat değişmeden 512 Kbps'ye çıkarılacak. Böylece en düşük bağlantı hızı 512 Kbps'ye yükselirken, bu hızdaki bağlantının fiyatı sınırsız kullanım için 99 YTL'den 49 YTL'ye inecek. Bu arada, Telekom yetkilileri çalışmaların sürdüğünü, limitli bağlantı ücretlerinin ise daha sonra belirleneceğini ifade etti.
Yıldırım, daha önce bölgesel havayolu taşımacılığında kullandıkları
'Türkiye uçuyor' sloganını, internete de uyarlayacaklarını belirtirken, "Herkesi bilgisayarla tanıştıracağız. Daha önce herkesi uçurduk, şimdi de bilgisayarla donatıp, dünyaya açacağız" dedi.
Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıfbank'ın 'öğretmenlere bilgisayar' projesi benzeri projeleri yaygınlaştıracaklarını da belirtti. Telekom, 2005 yılı sonunda 2.2 milyon ADSL abonesine ulaşmayı, yurtdışı kapasitesini de 45.4 Gbps'e çıkarmayı hedefliyor. Buna göre, bu ay sonunda 920 bin, haziranda 1 milyon 370 bin, eylül ayında 1 milyon 820 bin ve aralık ayında 2 milyon 270 bin aboneye ulaşılması planlanıyor. Geçen yıl sonunda ADSL abone sayısı 470 bin olarak gerçekleşmişti. Telekom'un hedefi tutarsa, ADSL abone sayısı bu yıl geçen yıla göre yüzde 382 artacak.
Geçen yıl yapılan indirimle, 128 Kbps hızındaki tüm kullanıcıların hızı, fiyatları değiştirilmeden 256 Kbps'ye çıkarılmıştı. En düşük bağlantı hızı 256 Kbps'ye yükseltilmiş, limitsiz bağlantı fiyatı da yüzde 28.9 oranında indirilerek, 49 YTL'ye düşürülmüştü.
Öte yandan, 512 Kbps hızdaki ADSL bağlantısı 99 YTL'ye, 1024 Kbps hız 169 YTL'ye, 2048 Kbps hız 269 YTL'ye indirilmişti.
ISS'lerle sıkıntı sürüyor
Öte yandan İnternet Servis Sağlayıcılar (ISS) ile Türk Telekom arasında problem de henüz çözülemedi. Türk Telekom, ISS'ler için tane ve promosyon döneminde indirimi esas alarak fiyat sunmuştu. ISS'ler ise Telekom'un perakende çözümü yerine en 'toptan ADSL' birim fiyatı üzerinde indirim ve satış istemişlerdi.
Telekom'un fiyat tarifesi Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanmamıştı. Telekomünikasyon Kurumu, ISS'lere uygulanacak tarifenin son kullanıcı fiyatından yüzde 50 daha düşük olması kararına varmıştı. Daha sonra da Türk Telekom mahkemeye gitmişti. Mahkeme Türk Telekom'u haklı bulmuştu. Bu nedenle ISS'lerin ADSL port satmalarına ilişkin süreç nihai karar beklenerek, askıya alınmıştı.