Hızlı düşüşte 'yabancı' izi

ABD tahvillerine gelen satışlar ve buna bağlı faiz yükselişleriyle başlayan tedirginlik, piyasalar üzerinde belirleyici oluyor.

İSTANBUL - ABD tahvillerine gelen satışlar ve buna bağlı faiz yükselişleriyle başlayan tedirginlik, piyasalar üzerinde belirleyici oluyor. Önceki gün etkili döviz alımlarıyla başlayan ve kuru 1.29 YTL'ye kadar taşıyan hareket, son iki gündür borsada ciddi güç kaybına neden oldu. Yabancı satışlarıyla, iki günde toplam 1000 puanın üzerinde kayba uğrayan borsa endeksi, önemli destek seviyelerini kırdı. Dün, 26 bin 156 puana kadar düşen endeks, günü 26 bin 547 düzeyinden tamamladı.
ABD ekonomisine ilişkin olumsuz beklentiler, özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarını vuruyor. ABD tahvillerine gelen satış baskısı ve faiz artışının beklenen sonuçlarından biri, gelişmekte olan ülke tahvillerine talebi düşürmesi ve bu ülkelerden fon çıkışlarına neden olması. Yurtiçi piyasalarda hafta başında ortaya çıkan hareket de bu olguyla açıklanıyor. Olağan kâr satışlarına, bir miktar yabancı satışı da eklenince, borsada hızlı bir düşüş, kurlarda ise hızlı bir tırmanış yaşandı. Yabancı yatırımcıların, gerek hisse senedi piyasasında, gerekse Hazine kâğıtlarında ciddi portföyü olduğunu hatırlatan bir borsa analisti, bu kadar hızlı bir düşüşün sürpriz olduğunu söyledi. Piyasayı 28 binin üzerine atacak ciddi bir beklenti olmaması da aşağı yönlü hareketi destekledi.
Döviz piyasasında da etkili yabancı işlemleriyle dolar, Türk Lirası karşısındaki yükselişini sürdürdü. Geçen haftayı 1.2650 civarında kapatan dolar, pazartesi günkü yabancı kaynaklı alımlarla önce 1.29'un üzerine, dün de 1.3100 YTL'ye tırmandı. FED Başkanı Alan Greenspan'in ABD federal bütçesinin artan açıklar nedeniyle sürdürülemeyecek bir yolda olduğunu söylemesi, faiz artışının hızlanacağına ilişkin beklentileri güçlendirdi.