'Hızlı Tren' ihalesi Çin ve Türk şirketlerinin

Ankara-İstanbul arası ulaşımı 3 saate indirecek Hızlı Tren Projesi'nin ikinci etap altyapı ihalesi sonuçlandı. İhaleyi Çin ve Türk firmalarının oluşturduğu CRCC-CMC-Cengiz İnş-İçtaş İnşaat konsorsiyumu kazandı.

ANKARA - Ankara-İstanbul arası ulaşımı 3 saate indirecek Hızlı Tren Projesi'nin ikinci etap altyapı ihalesi sonuçlandı. İhaleyi Çin ve Türk firmalarının oluşturduğu CRCC-CMC-Cengiz İnş-İçtaş İnşaat konsorsiyumu kazandı. Hızlı Tren Projesi'nin ikinci etabı olan İnönü-Köseköy arasının altyapısı için 8 Ağustos'ta yapılan ihalenin sonuçları, TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Erol İnal tarafından açıklandı. İnal, TCDD'nin en önemli hedefinin Ankara-İstanbul arası ulaşımı kısaltmak olduğunu belirtti ve bunun için başlatılan Hızlı Tren Projesi'nin mevcut hattı 43 kilometre kısaltarak iki kent arası ulaşımı 3 saate indireceğini söyledi.
Kredi Çin'den gelecek
Bu çerçevede gerçekleştirilen hızlı tren ihalesinde, en iyi teklifleri CRCC-CMC-Cengiz İnş-İçtaş İnşaat konsorsiyumunun verdiğini bildiren Erol İnal, firmanın İnönü-Vezirhan kesimi için 659 milyon 999 bin 966 dolar, Vezirhan-Köseköy için de 610 milyon 160 dolar teklif ettiğini kaydetti.
Konsorsiyumun işi Çin Eximbank kredisi ile gerçekleştireceğini, 720 milyon dolarlık kredinin 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadede, sabit yüzde 2.50 faizle sağlanacağını belirten İnal, ihalede faiz oranı ve geri ödeme sürelerinin belirleyici rol oynadığını ifade etti.
Erol İnal, Hızlı Tren Projesi'nin Ankara-Eskişehir arasındaki altyapı çalışmalarının da hızla devam ettirildiğini belirtti. Alarko-OHL konsorsiyumunca yapılan bu etaba ilişkin çalışmalarda toplam kazının yüzde 95'i, dolgunun yüzde 85'i, menfezlerin yüzde 81'i, sulama borularının yüzde 82'si, altgeçitlerin yüzde 26'sı, nehir köprülerinin yüzde 69 ve doğalgaz geçişlerinin yüzde 14'ünün tamamlandığını bildiren İnal, "Bütün planımız 2006 Temmuz ayında bu etabı açarak, test çalışmalarına başlamak" dedi.
TCDD Genel Müdürlüğü yönetimince onaylanan ihale sonuçlarının Hazine tarafından da onaylanmasının ardından firmayla sözleşme imzalanacak. Kredi ödemeleri, sözleşme tarihine göre düzenlenecek.