Hızlı ve öfkeli!

Hızlı ve öfkeli!
Hızlı ve öfkeli!
Küresel et fiyatlarındaki artış üretici şirketlerin yanı sıra dünya çapındaki fast food zincirlerini de tehdit ediyor. İçlerinde Mc Donald's, Burger King ve Arby's gibi devlerin bulunduğu şirketler maliyet artışı ile karşı karşıya kaldı.

ZİYA ÖZIŞIK

 

Küresel et fiyatlarındaki artış üretici şirketlerin yanı sıra dünya çapındaki fast food zincirlerini de tehdit ediyor. İçlerinde Mc Donald’s, Burger King ve Arby’s gibi devlerin bulunduğu şirketler maliyet artışı ile karşı karşıya kaldı. Şirketlerin kârlarına da etki eden bu durum finansal hisselerinde de dalgalanmalara neden oluyor. Fast food zincirleri çareyi tavuk eti gibi maliyeti daha düşük ürünlerde veya Asya gibi gelişen pazarlardaki satın alma seçeneklerinde arıyor.

Geçen ay sonunda yatırımcılarına hitaben konuşan Wendy’s/Arby’s CFO’su Stephen Hare sığır ve domuz eti için “Bunlar iki baş belası emtia ürünleri” ifadesini kullanmıştı. Şirketin sözcüsü Bob Bertini de emtia maliyetlerinin bu yıl yüzde 2-3 oranında artacağını açıklamıştı. New York’ta işlem gören Wendy’s/Arby’s’in hisseleri bu yıl içinde yüzde 7,2 oranında kaybedince ekonomistler kâr beklentilerini aşağı çektiler.

Burger King’i dipten 3G aldı
McDonald’s şirketinin CFO’su J.Bensen ise yaptığı açıklamada sığır etinden daha çok tavuk eti kullandıklarını belirtti. Şirketin kârı bu yolla ilk altı ayda yüzde 12 artış kaydetti. ABD Tarım Bakanlığı da yaptığı açıklamada ülkenin sığır ithalatının ilk yedi ayda yüzde 17 arttığını, ihracatının ise yüzde 12 düştüğünü kaydetti. ABD’deki şirketlerin Avustralya ve Yeni Zelanda’dan sığır eti ithal ettiği belirtiliyor.
ABD’nin ikinci büyük hamburger zinciri Burger King ise eylül başında özel girişim sermayesi 3G Capital tarafından satın alınmıştı. Bu tarihe kadar şirketin hisseleri dip yapmıştı. Piyasa değeri yaklaşık 2.3 milyar dolar olan Burger King, dünya çapında 75 ülkede 12 binden fazla noktada faaliyet gösteriyor. Borsaya 2006 yılında açılan Burger King, 2002 yılında Diageo PLC şirketinden TPG Capital LLC, Bain Capital LLC ve Goldman Sachs Capital Partners liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından 1.5 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı.

Bu grup şirketin hâlâ yüzde 31’sini elinde bulunduruyor, yönetim kurulunda da önemli oranda temsil yetkisine sahip bulunuyor. Şirket satın almadan önceki hafta 2010 mali yılı içerisinde küresel satışlarında yüzde 2,3 gerileme bulunduğunu açıklamıştı.

Küresel fiyat yüzde 14 arttı
Dünya çapında gösterge et fiyatları, yemlik mısır ve arpanın aşırı fiyat artışı ile ABD gibi merkezlerde perakende fiyatlarının 30 yılın zirvesine çıkması nedeniyle yüzde 14 oranında arttı. Tüm dünya üretim merkezlerinde hayvan sayılarındaki düşüş de fiyat artışının diğer gerekçesi. Arz eksenli fiyat artışlarının yanı sıra et piyasasının yeniden pozitif baskılanmasının önemli etkenlerinden biri de mısır fiyatlarındaki artış. Mısır kontratları iki yılın zirvesine yükseldi, yemlik fiyatları 10 yıllık ortalamanın yüzde 70 üstüne çıktı.
Araştırma şirketi CattleFax’in yayımladığı rapora göre ABD’de gelecek yıl kişi başına düşen et 1952’den, domuz eti 1976’dan sonra en düşük seviyede olacak. Vadeli kontratlar cephesinde de domuz eti kontratlarında fiyatın gelecek yaza kadar yüzde 14, sığır eti kontratlarının nisan ayına kadar yüzde 3,6 artması bekleniyor. Çin ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde büyüyen orta sınıfın daha fazla proteinli gıda talebi et arzının karşılanmasını zorlaştırıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, gelişmekte olan ülkelerde et ürünlerine olan talep, gelirlerin, nüfus artışı ve kentleşme nedeniyle yükseliyor. FAO, geçen yıl 228 milyon ton olan küresel yıllık et üretiminin 2050 yılına kadar 468 milyona çıkacağın tahmin ediyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Avustralya

  ,

  Mısır