Hocalar Türkiye'yi geriden takip ediyor

Hocalar Türkiye'yi geriden takip ediyor
Hocalar Türkiye'yi geriden takip ediyor
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'yi geriden takip ettiğini belirterek, "Fakat kredi notu veren şirketlerin kredibiliteleri o kadar da yüksek değil yatırımcı gözünde" dedi. Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Vergi Forumu toplantısı nedeniyle Antalya'da bulunan Bakan Şimşek, bir grup gazeteci ile sohbet ederken, kredi derecelendirme...
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ’yi geriden takip ettiğini belirterek, “Fakat kredi notu veren şirketlerin kredibiliteleri o kadar da yüksek değil yatırımcı gözünde” dedi. Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Vergi Forumu toplantısı nedeniyle Antalya’da bulunan Bakan Şimşek, bir grup gazeteci ile sohbet ederken, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Kıdemli Analisti Sarah Carlson, “dışsal kırılganlıkların azaltılması alanında olumlu yönde köklü değişiklikler olursa Türkiye’nin not artışını değerlendirebilecekleri” yönündeki analizini değerlendirdi.
Sigaradan vergi alın 
Türkiye’nin, uluslararası rekabet gücü endeksinde 43’üncü, Moody’s kredi notu sıralamasında ise 70’inci sırada bulunduğuna işaret eden Şimşek, cari açığın önemli bir kırılganlık kaynağı olduğunu, fakat bu kırılganlığı daha yönetilebilir noktaya getirmek için önemli adımlar attıklarını ve başarılı olduklarını söyledi. “Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’yi geriden takip ediyor. Fakat kredi notu veren şirketlerin kredibiliteleri o kadar da yüksek değil yatırımcı gözünde” diye konuştu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu arada komşu ülkelere ‘sigaradaki vergileri arttırma’ çağrısı da yaptı. Türkiye’nin sigaradan yılda 10 milyar dolardan fazla vergi geliri elde ettiğini söyleyen Şimşek, bu ülkelere “IMF’den borç para istemek yerine sigaradan alınan vergileri arttırın. Sigaradan çok ciddi kaynak elde edilebilir” mesajı verdi. Türkiye’de tüketimi en yaygın sigaranın fiyatı 4.55 dolar iken komşu ülkelerde fiyatın 1-1.5 dolar arasında değiştiğine dikkat çeken Şimşek, “Bu forum vesilesiyle gelin işbirliği yapalım. Böylece sigara kaçakçılığı da engellenmiş olur. Biz 10 milyar dolar topladık. Vergilendirme konusunda işbirliği yapalım” dedi.


Sigara fiyatları (DOLAR)
ERMENİSTAN 1.34
RUSYA
1.55
GÜRCİSTAN
1.48
UKRAYNA
0.98
IRAK
1.29
TÜRKİYE
4.55